Martina Valešová

Martina Valešová Jedného dňa nastala situácia, keď moje srdce zavelilo odstrihnúť sa od lukratívneho zamestnania a istoty, ktorú mi poskytovalo. Som optimistická realistka, ktorá má však veľké očakávania. Očakávania mám ale hlavne od seba a svojich schopností prekročiť vlastný tieň. Podnikanie som po skúsenostiach rozložila do viacerých oblastí, ktoré však spolu súvisia a navzájom sa vedia dopĺňať a podporiť.

Služby profesionálnej organizácie domácnosti poskytujem ako prvá na Slovensku. Pretože táto služba je doteraz neznáma a ľudí ani nenapadne, že by mohli vyhľadať pomoc v tejto oblasti, je cesta sprístupňovania informácií a propagácie tá najschodnejšia. Organizovanie domácnosti znamená pomoc pri nájdení vlastného systému organizácie problematických „ostrovčekov“, teda miest, kde sa hromadí neporiadok, chaos a rôzne veci. Každý z nás v podstate teoreticky ovláda, čo by mal urobiť, aby ho vlastná domácnosť neovládala a mal vždy prehľad o veciach, kam patria a nemusel tak hľadať každú maličkosť a strácať drahocenný čas, ktorý mohol venovať sebe, rodine, alebo iným činnostiam. Pomoc pri organizovaní domácnosti sa dá užšie zacieliť napríklad na zorganizovanie šatníka, dokumentov, jednotlivých miestností v domácnosti, hĺbková príprava pred sťahovaním do nového ... Služba nemá nahradiť klasické upratovanie. Organizátorka ide oveľa hlbšie,  je v úlohe „poradcu“ a pomáha nastaviť systém usporiadania, ukladania, triedenia a organizácie do tzv. nultého bodu, naučí klienta zbaviť sa chaosu a dezorganizácie tak, že klient vie ovládať svoju domácnosť, mať nad ňou prehľad a má tak viac času na seba, rodinu.

Popri tejto činnosti prevádzkujem internetový obchod, kde je v hlavnej úlohe vintage a retro materiál na tvorenie a malé drobnosti do domácnosti a pre potešenie.

Obľúbené sa stali aj kreatívne kurzy a detské dielne, kde používame materiál z môjho e-shopu a tvoríme pekné a zároveň užitočné veci, aj do domácnosti. Kurzy si obľúbili nielen kreatívni ľudia a dospievajúca mládež. Takisto majú úspech ako zaujímavý program na detských oslavách, svadbách, rodinných stretnutiach, alebo len tak, pri kamarátskych stretnutiach. Kreatívne kurzy prevažne venované vintage štýlu organizujem nielen na určených miestach, ale ich výhodou je práve to, že vedia „prísť za klientom“. V dnešnej konzumnej spoločnosti veľa zaváži aj fakt, že aspoň malým dielom prispievame k ochrane životného prostredia. A to tak, že sa snažíme recyklovať, staré krabice, tričká, papiere, obalové materiály. Ako povedala jedna klientka, na kurzoch sa jej hlavne páči, že „zo starých vecí vznikajú nové“.

Jednoduchý príklad prepojenia mojich podnikateľských činností je kreatívny kurz, počas ktorého sa vyrábajú recyklované krabice vo vintage štýle. Používa sa na nich materiál z e-shopu a zároveň výsledok, čiže „nová stará“ krabica slúži ako organizér v domácnosti.

Každý jeden deň si aspoň raz s úsmevom pripomeniem správnosť rozhodnutia vydať sa tou zložitejšou cestou v živote. Nie je jednoduché sama, ako rozvedená matka viesť domácnosť, starať sa o dospievajúce dieťa a zároveň žiť v neistote, čo prinesie ďalší deň. Napriek tomu som viac ako kedykoľvek inokedy presvedčená, že som sa rozhodla správne. Ani finančná istota lukratívneho zamestnania v určitom momente nemôže vyvážiť hoci neistotu, ale za to osobnú slobodu, viac času na seba, moje dieťa a to čo ma baví. Robiť niečo zmysluplné, čo ma napĺňa a robí mi radosť má oveľa väčšiu hodnotu, aj keď sa to nedá vyčísliť. Vôbec mi neprekáža každé ráno hneď po prebudení pozrieť do svojej „kancelárie“, robí mi to radosť. Je to moja voľba.

Od detstva ma obklopuje široká rodina, mám 4 súrodencov a v súčasnosti, keď sa všetci stretneme pri nejakej príležitosti, tak je nás toľko ako na malej svadbe J. Moja rodina a najbližší priatelia sú väčšinou zamestnaní a majú pravidelný príjem, veľakrát mi chýba spätná väzba a názor niekoho, kto sa pohybuje v podnikateľskej sfére a vie sa na veci pozrieť z môjho pohľadu. Napriek tomu vždy pevne stoja pri mne a sú mi morálnou oporou. Pracujem ako dobrovoľníčka pre OZ HIA-Slovakia (zriadili a prevádzkujú detskú HIV/AIDS kliniku v Afrike – Ugande). Moja najmladšia  sestra je lekárka a pôsobí priamo na klinike, v mestečku Buikwe, Afrika.

Som veľmi rada, že som pred rokom objavila aj občianske združenie E-ženy, v ktorom som našla spriaznené duše a oporu pre moje podnikanie. Členstvo v združení je pre mňa pridaná hodnota, ktorá mi priniesla nielen potrebné informácie, rady, ale dovolím si tvrdiť aj nové priateľstvá.

 

Martina Valešová
www.organizatorka.sk

 

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

Odporučte stránku

Odporúčame