Jana Klúčiková

Jana Klúčiková Kvety v mojom živote kvitnú odjakživa. Vďaka mame, ktorá ma viedla k ich spoznávaniu, som sa o kvety zaujímala už odmalička. Moja cesta do vlastnej aranžérskej dielne však nebola vždy posiata len ružovými lupeňmi. Často sa na nej našli aj povestné tŕne.

Po skončení Gymnázia v Pezinku som pokračovala v štúdiu na VŠE FERVO, ale táto škola nespĺňala moje predstavy o budúcom živote. Rozhodla som sa zo školy odísť a začala som pracovať. Administratívne práce v štátnej správe boli pre mňa tým pravým odrazovým mostíkom, dobrou skúškou a najmä jasným signálom toho, že administratíva rozhodne nie je to, čomu sa chcem v živote venovať. Je dobré mať jasno v tom, čo nechcem. Ešte počas materskej dovolenky vo mne prepukla vášeň venovať sa aranžovaniu kvetov. Stále som veľa aranžovala a moja tvorba sa začala dostávať do povedomia. Ochorenie a strata zamestnania ma prinútili k tomu, aby som popremýšľala, ako ďalej. Nabrala som odvahu a začala som sa zaujímať o prácu kvetinárky. No neuspela som. Chýbal mi výučný list.

V mojom smútku z neúspechu som mala aj veľké šťastie. Oslovil ma majiteľ nového kvetinárstva a ponúkol mi prácu aj bez vzdelania. V tomto momente všetko nabralo rýchle obrátky a mne všetko razom kvitlo pod rukami. Po roku si ma zavolala z Bratislavy iná kvetinárska firma do práce na pozíciu aranžérky pre ich obchody. Bola to krásna práca, môj splnený sen. No veci sa vyvinuli inak a po smrti otca som sa rozhodla splniť náš – ockov a môj, spoločný sen. Postaviť sa na vlastné nohy.

V roku 2005 som začala sama podnikať v našich garážových priestoroch. Voňavá krása z našej garáže prerazila medzi ľudí a čoskoro som musela svoje služby rozšíriť a presunúť sa do centra mesta, kde som si prenajala obchodný priestor. V súčasnosti som majiteľkou kvetinárskej dielne Jasminum. Okrem kvetinovej výzdoby na svadbách, oslavách a firemných večierkoch robím aj úpravy a dekorovanie produktov určených na reklamu. Za roky svojho podnikania sa mi podarilo myslím úspešne reprezentovať ženy, ktorých koníček sa stal zamestnaním, aj bez vzdelania. Absolvovaním seminárov a neustálym študovaním som sa zdokonalila a uvažujem o vyučovaní aranžovania. Skúsenosti a istotu som získala už niekoľkoročným vystupovaním a predvádzaním aranžovania v Dámskom klube Slovenskej televízie.

Za svoju činnosť som získala v roku 2008 ocenenie Podnikateľky Slovenska a ocenenie Pálfiho srdce Mesta Malacky.

Moju prácu poznajú zákazníci nie len v západoslovenskom kraji, často pre svojich klientov aranžujem po celom Slovensku a pracujem aj v zahraničí.

Mám dve dievčatá, ktoré síce nejdú v mojich šľapajach no veľmi mi pomáhajú a do našej dielne prinášajú okrem seba aj svoje výrobky kreatívnej tvorby. Vo svojom voľnom čase, ktorého mám veľmi málo, sa venujem aj iným ručným prácam a tvorivým dielňam s detičkami. V budúcnosti plánujem rozšíriť svoje podnikanie aj o internetový obchod a organizovanie kurzov aranžovania. Rada by som navštívila Kvetinovú školu v Holandsku, považujem ju za vynikajúcu šancu posunúť sa v mojej profesii ďalej.

Chcem pomáhať ženám adaptovať a zaradiť sa v pracovnom procese aj so svojim koníčkom. Sama seba si vážim, pre to že som dokázala svoj koníček povýšiť na prácu. Je to moje poslanie, ktoré mi robí neskutočnú radosť a snažím sa do neho vkladať všetko to, čo cítim a vnímam. Zároveň si uvedomujem aké je náročne byť aj manažérkou aj kvetinárkou v jednej osobe a robiť veci, ktoré robia v iných firmách viacerí ľudia.

Prekonala som náročné obdobia krízy. Tak, ako má každá ruža tŕne, aj moje podnikanie so sebou prináša nie len farebnú a voňavú krásu. Tŕnisté okamihy zvládam svojim prístupom a zodpovednosťou k práci, ktorú robím. Pre mňa je moja práca poslaním.

Mám radosť z úsmevov svojich zákazníkov, z ich radosti. Každú kyticu, ktorú vytvorím, čaká jej vlastný príbeh. A ja vždy verím, že je to príbeh s dobrým koncom.

 

Jana Klúčiková
www.jasminum.sk

 

 

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

Odporučte stránku

Odporúčame