Helena Vožňáková

Helena Vožňáková Dlhé roky som pracovala na UPSVaR vo Vranove nad Topľou ako referentka sprostredkovania na odbore služieb zamestnanosti. Mala som istý čas na starosti klientov  s vysokoškolským vzdelaním a veľmi sa ma dotýkali príbehy  mladých umelcov, ktorí  nemali v našom meste kde prezentovať  svoje práce. Ja som im v tých chvíľa sa snažila nejako spozitívnieť pohľad na situáciu v našom meste a hovorila som, že keď by som niekedy prišla o prácu na úrade práce, tak by som sa im snažila nejako pomôcť.

O nejaký čas, nepadlo nesadlo, prišla som o prácu a tak po premýšľaní  čo a ako ďalej,  som rozmýšľala ako by som ten svoj sľub mohla splniť. A tak vlastne sa pomaly realizovala myšlienka na skutok a vytvorila som  predajnú  galériu výtvarného a úžitkového umenia vo Vranove nad Topľou.

Ešte popri zamestnaní som vyštudovala  sociálnu prácu na Olomouckej univerzite - vzhľadom na môj vyšší vek, tak len 1. stupeň vysokoškolského vzdelania Bc. / ak by som bola ostala pracovať na úrade práce, určite by som si vzdelanie doplnila o druhý stupeň, ale po skončení pracovného pomeru som to už ďalej neriešila/ a tak som bola viac menej pripravená sa aj naďalej  stále učiť nové veci  - hoci už nie na VŠ ale v škole života. Snažila som sa o to, aby som vytvorila predajňu,  ktorá by  bola na úrovni  a dôstojná pre všetkých vystavujúcich  a predávajúcich autorov.  Dúfam, že sa mi to podarilo, nakoľko máme ohlasy, že je to najkrajšia predajňa na Slovensku, čo sa týka predajní umenia / Dielo, Úľuv.../.

Táto predajňa sa nachádza na námestí  v obchodnom centre Komunál  vo Vranove nad Topľou . Mojou doménou je ponúknuť priestor hlavne regionálnym mladým umelcom, hlavne s výtvarným vzdelaním ale dáme priestor na prezentáciu aj amatérom, ktorí sú už dostatočne známi v regióne aby o ich diela bol dostatočný záujem. Avšak nebránime sa ani vystavovaniu diel umelcov  z celej SR a ČR.  Môj e-shop  www.artdiela.sk je predĺženou rukou tejto kamennej predajne. Vzhľadom na špecifický tovar z oblasti výtvarného a remeselného umenia je potrebné, aby bolo možné vidieť našu ponuku aj touto formou a tak osloviť širokú verejnosť aj mimo nášho regiónu a tým získať potencionálneho zákazníka.  Predajňa je zameraná na predaj výtvarného umenia / obrazy, sochy z kameňa, dreva a kovu/, remeselného umenia / umelecké kováčstvo, drevorezba, ďalej ponúkame ručne maľované sklenené hodiny, ručne maľované textilne prestierania a obrusy, ručne maľované a batikované hodvábne šatky, krojované bábiky, ručne maľované vajíčka, výrobky z patchworku, tkané koberčeky a mnoho iných drobných úžitkových vecičiek/ taktiež ponúkame handmade šperky z polodrahokamov.

Veľa času mi zaberie moje podnikanie a môj manžel je mi v podnikaní veľkou oporou, s jeho pomocou mám zabezpečenú predajňu po technickej stránke a aj o domácnosť sa postará vo väčšej miere ako je obvykle. Syn Alexander sa dlhom čase vrátil z Anglicka kde pracoval a zároveň aj študoval, ale taktiež mi je aspoň morálnou oporou a povzbudzuje ma v mojich pracovných aktivitách.  Pre svoju predajňu po večeroch šijem krojované bábiky, ručne batikujem hodvábne šatky, šijem vankúše, vyrábam tak cca 70% mojej ponuky šperkov z polodrahokamov.   Musím sa priznať, že čas na iné aktivity už nemám, ale občas si nájdem chvíľku na návštevu nejakej kaviarne s kamarátkami na horúcu čokoládu, to je pre mňa vrchol luxusu,  ktorý si dovolím zo svojho času odkrojiť.

Po skoro dvojročnom podnikaní zisťujem, že ešte toho veľmi veľa o podnikaní ako takom neviem a stále sa mám čo učiť a potrebujem hlavne sa poučiť v oblasti marketingu- tu by som potrebovala nájsť  niekoho, kto by mi s tým pomáhal , nakoľko je v našom regióne malá kúpna sila potrebujem dostať svoje podnikanie do povedomia širšej verejnosti, aby si diela a dielka ktoré ponúkame mohli kúpiť  ľudia z celej republiky a tak by sa dostala aj finančná a morálna podpora všetkým mojím autorom, ktorí si to určite zaslúžia.  Nový systém po roku 1989 zobral im možnosť získať titul Akademický maliar a systém ho nahradil titulom Mgr.Art.  /magister umenia/, tu bola podľa mňa,  na nich spáchaná najväčšia škoda, nakoľko ľudia doposiaľ prikladajú väčšiu váhu dielu  ktoré  vytvorí  akademický maliar ako mladý autor,  aj keď ten dlhšie študuje na svoj titul ako bývalý akademik, ani tak nie je plne akceptovaný zo strany kupujúcich.

 

Helena Vožňáková
www.artdiela.sk

 

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

Odporučte stránku

Odporúčame