Mám začať podnikať? S čím podnikať? A bude mi to stačiť?

Ano, aj ja som si pred 5 rokmi položila tieto otázky.

Otázky, ktoré veľakrát počujeme od vás - čitateliek a sympatizantiek e-žien. Veľakrát tieto otázky odzneli na našich spoločných stretnutiach s vami -  "raňajkách s e-ženami".  Veľakrát chcete odpovede formou malej "kuchárky".

Preto som sa rozhodla napísať ako sa odpovede na tieto otázky vyvíjali u mňa.

Gabike sa obsah podnikania prisnil, Monika dostala vnuknutie no a ja som si nápad môjho prvého podnikania prečítala v známom týždenníku.  "Náhodou..." a "náhodou" to bolo presne to, čo som veľmi chcela robiť, ale ešte som to nevedela pomenovať, pretože na Slovensku takéto podnikanie v tých časoch ešte nebolo.  Podnikanie so zážitkami.  Presnejšie so zážitkami ako darčekmi, ktoré môžete jednoducho darovať.

V tých časoch mi nemal kto poradiť.  Dnes je to jednoduchšie, zážitkových spoločností je už na Slovensku veľa.  A veľakrát na to, aby vznikli stačí skopírovať nápady a obsah iných zážitkových portálov (ako sa to žiaľ niekoľkokrát stalo aj mne, už som o kradnutí nápadov písala...).  Inšpirovala som sa vtedy preto v zahraničí - v Anglicku a u našich susedov - v Čechách.

V každom prípade chodila som s "otvorenými očami" a "brovsovala" a "googlila" som veľa na internete.  Ja som si dala hneď na začiatku na jednu misku váh aké možnosti a schopnosti viem do podnikania osobne priniesť a na druhú misku váh som si dala, aké mám od svojho budúceho podnikania očakávania - čiže čo má pre mňa spĺňať.

Pýtate sa - " uživí ma moje nové podnikanie?".
Nuž na to je odpoveď, že najčastejšie je to tak, že kým sa nové podnikanie rozbehne a dostane do povedomia potenciálnych zákazníkov a kým začne na seba aj zarábať nejakú dobu to trvá.  Treba s tým počítať a preto je dobré, pokiaľ máte možnosť začať s podnikaním paralelne počas riadneho zamestnania, prípadne využiť čas na materskej dovolenke.  Mne to trvalo niečo vyše roka, kým si moje podnikanie zarobilo na vlastné náklady a ďalší rok kým moje podnikanie začalo zarábať aj na mňa :-).  

"Bude mi to stačiť?". 
Hm, keď som začínala podnikať, myslela som si, že budem podnikať len so zážitkovými darčekmi, že si ich budem rozvíjať a budem sa venovať len ich vylepšovaniu.  Ako som na začiatku sama objavovala a oslovovala potenciálnych dodávateľov jednotlivých zážitkov, tak časom ma začali vyhľadávať sami a ponúkali mi spoluprácu.  Neskôr ma už začali sami vyhľadávať aj dodávatelia iných služieb a produktov. A tak sa moje podnikanie zrazu začalo "nabaľovať" samé od seba o ďalšie a ďalšie možnosti.   Až som sa dostala do štádia, keď som musela zvažovať s kým a s čím  budem spolupracovať a podnikať a s kým a čím už spolupracovať a podnikať nemôžem.  Je to ako snehová guľa. Kým je malá, tak ju musíte pred sebou gúľať aj dole kopcom, ale keď jej dáte dostatok "snehu" (svojej energie), tak sa sama začne valiť dolu kopcom, stačí ju len trošku postrčiť.  

Dnes zastrešujem a vlastním  okrem portálu www.darček-prekvapenie.sk aj portál www.lunarna-ambasada.sk ktorý je určený na predaj "vesmírnych darčekov".  Tiež ma "našli" majitelia licencie a na základe skúseností ktoré so mnou mali mi ponúkli aby som ich na Slovensku "zastrešovala".  Neskôr pribudli ďalšie ponuky a teda aj ďalšie portály: www.darcek-v-konzerve.sk venovaný netradičným darčekom v konzerve a www.netradicny-mobilny-telefon.sk venovaný mobilným telefónom v tvare auta.  Táto spolupráca trvala vyše roka, ale žiaľ začal haprovať čínsky dodávateľ a tak som tieto dva portály časom zrušila.

Keďže som medzitým začala navrhovať a realizovať aj webové stránky na redakčnom systéme Joomla, vytvorila som ďalší portál - www.color-moment.sk ktorý bol zo začiatku venovaný web stránkam.  Dnes zastrešuje už aj reklamnú fotografiu, grafické návrhy - ktoré robí môj syn popri štúdiu na vysokej škole a tiež tvorbu, návrh a realizáciu filmu a videa. Fim a video zas realizujú môj muž - zatiaľ ako koníčka a opäť syn Tomo. O všetky tieto aktivity som si priebežne časom rozšírila oficiálne aj svoje podnikanie cez spoločnosť  Darček-prekvapenie s.r.o.  

No a aby som nezabudla, tiež k web stránkam v rámci komplexnej starostlivosti mám vytvorený portál www.webspace.sk, ktorý patrí spoločnosti Webhouse (písala o nich Monika) a zastrešuje domény a webhostingové služby.

Samozrejme ako najmladšia moja internetová aktivita je združenie e-ženy.

Keď som začala podnikať , zďaleka som netušila, čo všetko sa mi časom ponúkne do cesty, len to bolo treba zdvihnúť a prijať.  Najťažšie bolo rozhodnutie podnikať a začiatok, kým sa malá snehová guľka dostatočne nabalila snehom.  Teraz sa už sama valí dolu kopcom a ja sama ešte neviem, kde pristane :-D.

K článku pridávam 5 minútový krátky film z našej rodinnej produkcie " Žiara nad jazerom"

Pokiaľ chcete ďalšie tipy a nápady ako a čím podnikať, nájdete ich na našej web stránke v sekcii pre registrované členky.

Hanka.

Komentárov 

 
0 # 2010-09-10 19:53
videjko milé, akčné.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # James 2016-07-13 12:53
Ahojte všetci. Volám sa James a rýchlo Chcem Vás informovať, všetko, čo som dostal pôžičku od Allan finančné investície. Pred pár dňami som podal žiadosť o úver na túto renomovanej veriteľa a ja bol schválený. Ihneď po schválení som dostal celkom 35,000, ktoré som sa prihlásil. Takže teraz som nútiť každého, kto potrebuje pôžičku na ich e-mailovej adrese (allanfinancial investment@yaho o.com) dobrá splácania plánov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame