Bolí Vás ruka od lakťa dolu? Vysedávate stále za počítačom? Máte ergonomické pracovisko?

Nejakú dobu ma veľmi pobolieva ruka. Od lakťa dolu. Začalo to v Novembri, pred Vianocami, keď vrcholili nákupy Vianočných darčekov v období, keď som si kúpila nový výkonnejší notebook - tentoraz Apple.

Vianoce za počítačom si ma žiadali. Hlavne moje internetové darčekové obchody. Tiež môj nový Apple počítač na ktorý som inštalovala všetky potrebné programy, prehadzovala všetky maily, súbory, fotografie... no proste neustále som sa krčila za stolom pri počítači až mi začala tŕpnuť pravá ruka.

Jeden deň som si povedala "nevšímaj si to..." a druhý tiež.. a tretí tiež... Takto bežali dni, moja ruka z nedostatku miesta na stole (pretože som si nainštalovala tiež aj veľký externý monitor aby som lepšie videla, a tiež reproduktory aby som mala príjemnú hudbu kým pracujem a tak na ruku nezostalo na stole veľa miesta...), začala čím ďalej tým častejšie trpieť rôznymi formami a štádiami kŕčov, ktoré som si ako inak - nevšímala.

Teraz ma non-stop bolí ruka.. pravá.. tá, ktorou robím s myšou.. od lakťa dolu.. už tretí mesiac.

Hovorí sa tomu "myší syndróm" a je to bolestivý zápal šliach, svalov a kĺbov pri nesprávnom umiestnení ruky pri práci s počítačovou myškou. Jaaaj, veď ako keby som to nevedela, že pracovisko musí byť ergonomické, a ako sedieť pri počítači má tiež svoje pravidlá. Kým som začala podnikať pracovala som 15 rokov v počítačových firmách, kde (hlavne v tých nadnárodných) sme museli každý rok absolvovať školenia, ako správne sedieť pri počítači. Samozrejme že som na také veci rýchlo zabudla. Chyba! Moja ruka mi pripomenula, že niektoré veci je dobré dodržiavať.

A tak som sa rozhodla, že sa s Vami podelím o teóriu (ktorú som ja hlúpa nedodržala) ako správne sedieť za počítačom, aby Vás nebolela ruka ako mňa.
Správne tipy ako správne pracovať s počítačovou myškou si už samozrejme nepamätám, tak som si teraz vypomohla článkami na webe, ktoré poučili aj mňa:

Syndrom karpálního tunelu (myší syndróm):
Jde o útlakový syndrom, který způsobuje poškození středního nervu v karpálním tunelu (via Wikiepadia).
Může vzniknout nejen při úrazu zápěstí či zánětu šlach, ale právě při špatné ergonomii práce s počítačem. Typickým příkladem je špatně položená ruka na myši, žádné pohybové aktivity ruky (kromě práce s myší) a úplně nejhorší je touchpad u notebooku, kdy je zápěstí neustále ohnuté. Nevhodné je i dlouhé držení herních zařízení či špatné klávesnice.
Mezi příznaky patří mravenčení, bolest, škubání, bolesti prstů, trnutí a pálení, zejména pak v oblasti mezi zápěstím a loktem. Tyto stavy se přitom projevují nejen v aktivním stavu ruky, ale i ve stavu klidovém. Bolest často nastupuje v noci.

Prvotní příznaky je možné korigovat domácím léčením. Existuje několik „babských rad“, nejsou však plně spolehlivé. Někdo doporučuje aplikovat led, který tlumí bolest a urychluje hojení zánětu, někomu pomáhá teplo, například horké obklady. Zároveň je nutné při práci s počítačem držet ruku v rovném stavu od konečků prstů až k loktu, vždy ji tedy mějte položenou na stole. Vyplatí se koupit i kvalitní ergonomickou myš, klidně i dražší a od renomovaných výrobců. Myš se však vždy snažte v obchodě vyzkoušet, musí vám plně sednout. Pomáhá i dávkování vitaminu B.

Pokud se zánět rozvine plně, vytvoří se často znatelná boule, kterou je nutné odstranit ambulantně. Zákrok se provádí pod narkózou a trvá zhruba 30 minut.

Zdroj: Zive.cz

Ako sedieť pri PC


Desivé že? Takže pri vidine nejakej operácie hor sa radšej do obchodu kúpiť ergonomickú myšku s podložkou a pri prvých príznakoch tŕpnutia ruky hneď radšej porozmýšľajte nad tým, či správne sedíte za počítačom (hm ja som tie prvé príznaky síce odignorovala, ale o to intenzívnejšie ma to teraz núti zamýšľať sa nad tým..). A hneď zajtra idem do obchodu pozrieť inú myš s podložkou (ergonomickú)... a urobim si na pracovnom stole dostatočné miesto na moju upočítačovanú ruku...Surprised

Hanka

Komentárov 

 
+1 # Monika Jakubeczová 2010-01-08 11:14
Zaujímavý článok Hanka. Ja som takéto problémy nikdy nemala, hoci som pri PC viac ako Ty Až teraz viem, prečo. Mne klasická "jednoduchá" myš nikdy nesedela a preto stále používam ergonomickú myš. Je pravda, že je trochu drahšia ako klasická, ale ako vidím, má svoje výhody. Okrem toho, že je moja myš ergonomická, tak má aj ďalšie gombíky pre rôzne funkcie a preto menej namáham svoju ruku (nemusím posúvať myš na rôzne tlačítka či už v prehliadači alebo vo dokumentoch, spravím to len jedným kliknutím). Napríklad takáto:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+2 # 2010-04-15 13:47
Ak mate Karpálny syndrom je už neskoro hovoriť o prevencii. Podľa lekárov vás čaká operácia. Ak už o tom píšete tak by
ste mali apelovať na tie ktoré ešte sú zdravé. Je to akási moderná choroba ktorá je na moje veľké prekvapenie veľmi
rozšírená. Asi ste prví ktorí o tom hovoria aj to len z komerčných dôvodov/predaj myši/. Ahoj a veľa úspechov vám prajem.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # Dena 2017-05-16 00:22
Just what I was looking for, appreciate it for putting up.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Jan Cuchta 2018-12-24 22:43
Mal som boleste lakta som po ozarovani bolo mi lepsie asi mesiac a teraz mam bolesti od lakta po prsty aj pod lopatkou nepisem na pocitacoch prislo samo a mam stale bolesti v lavej ruke ako je na obrasku v noci väcsie dam studenu vodu tak je mi lepsie na urcitu dobu prestane aleb utlmi sa bolest,
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Jan Cuchta 2018-12-25 13:02
Oprava mojho E-mailu teraz je uvedeny spravny.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Augustina 2019-09-24 00:56
Hello there! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Many thanks
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame