Minimálna výška pre hrubú mzdu – špeciál

Je stanovená minimálna výška pre hrubú mzdu zamestnanca, ktorého zamestnáva zamestnávateľ prostredníctvom pracovnej zmluvy len jednu hodinu týždenne (otázka sa netýka dohody o vykonaní práce)?

Áno samozrejme, zákon stanovuje minimálnu mesačnú mzdu a taktiež aj hodinovú – nižšius pod túto hranicu nesmie mať ani zamestnanec, ani dohodár. Každý rok sa mení výška jednak mesačnej a aj hodinovej mzdy.

Ak niekoho zamestnáte na 1 hodinu týždenne, treba %-tuálne vyjadriť úväzok, áno je to možné, je možné mať aj 1% úväzok, tak ako je polovičný úväzok, teda 50%. Môže byť aj iný, zákon toto neobmedzuje.

Vyvstáva otázka prečo toto robiť? Ak ide o tak nízky počet hodín, určite je na to v zákone lepšie riešenie a to DOHODA.  Práve na tieto prípady ju v zákonoch máme. Zbytočne sa robí mzdové účtovníctvo za túto osobu, čo nie je málo papierovania a majiteľ firmy za to platí samozrejme účtovníčku, čo sú dodatočné náklady.

Výnimkou môžu byť prípady pre pozície, ktoré sú rešpektované len formou pracovnej zmluvy /napr. pre zodpovedných zástupcov, atď./.

Skratky:
FO - fyzická osoba
PO - právnická osoba
SRO - spoločnosť s ručením obmedzeným
ZP - zdravotné poistenieIng. Katarína Hessková
poradkyňa pre oblasť ekonómie a podnikania
(účtovníctvo, podnikateľské poradenstvo, dane)

Kontakt:
- v prípade záujmu Vám pošleme kontakt na vyžiadanie.

Odporučte stránku

Odporúčame