Znamená podnikanie z domu, že ste stále v práci?

Prednedávnom s nami robil rozhovor jeden novinár. Spýtal sa každej z nás, ako a prečo sme začali podnikať a či podnikanie z domu neznamená, že sme stále v práci. Všetky tri sme pri odhaľovaní našich príbehov potvrdili jednu spoločnú črtu, ktorá patrila medzi faktory ovplyvňujúce naše rozhodnutia pri zakladaní našich firiem. Bolo ňou materstvo a čas pre rodinný život. A neskôr sme zodpovedali aj druhú otázku, ktorú dostávame čoraz častejšie...

Podnikanie z domu a každodenná cesta do práce
Až v pokročilejšom období podnikania som si uvedomila, ako ma mama ovplyvnila pri spôsobe práce. Keď bol môj brat malý, bol často chorľavý a tak si začala hľadať prácu na doma. Pracovala pre ľudovoumelecké výrobné družstvo a venovala sa rôznym ručným prácam. Do práce cestovala iba dva krát do mesiaca, a to vtedy, keď odovzdávala svoje hotové výrobky. Často som išla s ňou, bol to vždy zážitok, pretože v období detstva boli pre mňa všetky návštevy Bratislavy veľmi vzácne. Rada na to obdobie spomínam, ale jedno negatívum vo mne zostalo zo spoločných výletov zakorenené. Bola to cesta autobusom, lebo ma v ňom takmer pri každej ceste rozbolela hlava. Už vtedy som si zaželala, aby som sa mohla vyhnúť podobnému každodennému prepravovaniu.

Prianie sa mi splnilo: do gymnázia vo vedľajšom meste som cestovala len pätnásť minút autobusom, vysokú školu som nestihla  (viac o svojom živote po osemnástom roku života píšem vo svojej knihe Momenty zo života vydatej ženy) a počas materskej dovolenky som si založila firmu. Ak dnes treba, prepravujem sa autom.

Keď žena pracuje z domu
Moju mamu som často videla s ihlou a niťou, pretože vyšívala. Alebo za krosnami, pretože v rámci svoje nevšednej práce aj tkala.  Boli to jej pracovné nástroje a keďže mala prácu na doma, bolo prirodzené, že som vídavala, ako pracuje. Možno sa mi niekedy v detských časoch zdalo, že pracuje pričasto, ale neuvedomovala som si, že keby pracovala v práci, trávila by so mnou oveľa menej času. Časť dňa, asi osem hodín denne by bola v zamestnaní, hodinu  denne by precestovala, takže by bola prichádzala domov oveľa neskôr ako ja zo školy.

Bdelosť a podnikanie z domu
Niekedy sa zamýšľam, či si moje deti, podobne ako novinár, ktorý s nami robil spomínaný rozhovor,  tiež nemyslia, že som stále v práci, keď ma vidia za mojim pracovným nástrojom. Pravdou je, že to chce tréning bdelej sebadisciplíny (odporúčam knihu Bdelosť od Anthony de Mella), aby sme pri práci v domácom prostredí dokázali fungovať tak, aby mala naša práca určité pravidlá. Nie je to ľahké, ale keď si jasne stanovíme priority, stačí sa na ne občas pozrieť. Napríklad pri rozhodovaní, či zapnúť alebo vypnúť svoj pracovný nástroj a podobne.  K tejto téme sa výborne vyjadrila Monika vo svojom článku Ako si zadeliť čas, keď pracujete doma.

Keď boli deti menšie, prispôsobovala so si pracovný čas ich režimu, škôlke a detskému spánku. Dnes, keď je mladšia dcéra väčšia, po návrate zo školy sa privítame, vypočujem si niekoľko nevyhnutných správ zo školy a potom si dohodneme, o koľkej končím s prácou a aký bude náš spoločný program.

Niektoré dni chodím do bratislavskej kancelárie a vtedy mi takmer vždy po návrate zo školy zavolá a spýta sa, kedy prídem domov. Spočiatku som mávala výčitky, ale neskôr som si uvedomila, že väčšina žien, ktoré chodia  do práce, sú takto v práci každý deň a ich deti sú naučené, že ich matky prídu domov neskôr ako oni. Neskôr sa mi však vynorila iná spomienka na samú seba v tínedžerskom veku, keď som niekedy priam túžila po tom, aby mama pracovala mimo domu. Napadlo mi, či sa nepýta preto, aby vedela, koľko času potrvá, keď bude mať celý dom pre seba.:-)


Či je to tak alebo onak, jedna pravda zostane stále rovnaká. Ak sme matky a máme malé deti, je určite lepšie, keď nás vidia za notebookom, ako keby nás videli na fotografii a plakali za nami, kým sa vrátime z práce domov.

Gabriela Revická

Komentárov 

 
0 # Monika Jakubeczová 2010-05-03 14:55
Gabika, tá posledná veta hovorí za všetko! Skvelý článok!

Mňa ešte napadli dve veci v súvislosti s touto témou (a nechce sa mi o tom písať celý článok, tak to tu dopisujem "len" ako komentár:

1. Keď sme doma za tým počítačom, milé dámy nezabúdajte ani na svojich partnerov. Ak Vás budú stále vidieť neupravené (čo je výhoda práce doma), v rozťahaných teplákoch, nečudujte sa potom, ak Váš manžel alebo partner sa bude obzerať po upravených dámach na ulici aj vo Vašej prítomnosti. Nechcem Vás strašiť, len poukázať na to, že aj doma môžete vyzerať príťažlivo.

2. Na druhej strane: ak máte veľa práce a naozaj nestíhate, kľudne sa Vám môže stať, že aj poobede o 15,30 máte na sebe ešte pyžamo... ale prácu máte vybavenú a to je dôležité
Vzhľadom ale na predchádzajúce upozornenie tento druhý bod neodporúčam príliš často praktizovať
Monika
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # 2010-05-10 05:45
Tak ten druhý bod sa mi v poslednej dobe stáva veľmi často ...najmä od kedy mám bábetko...dieťatko, práca, starší syn ... o 15,30 mám prácu síce viac-menej zmáknutú, ale veľakrát sa do civilu prezliekam až pred popoludňajšou vychádzkou. Malý totiž má najtvrdší spánok medzi 8-11,00hod. tak maximálne využívam tento čas na prácu ...potom kojím, atď. takže minimálne do 12,00 som ako stŕašidlo nie ako "úspešná žena"
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # 2010-05-18 08:58
Mojím koníčkom je tiež vyšívanie.Už som asi rok a pol nevyšívala. Keď mala dcérka podrastie. Zaujímalo by ma: Keď Vaša mama vyšívala a mala to ako prácu na doma, ako mala uzavretý pracovný pomer? Myslím zmluvu na dohodu, alebo ako brigádnička.
Alebo len tak vyšívala a odkupovali od nej hotové výrobky.Ako to funguje v dnešnej dobe modernej. Podrobnejšie emailom.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2010-05-18 15:15
Milá Alenka,
moja mama sa poteší, keď jej poviem, že sa o nej píše na webstránke:-). Pracovala ako zamestnankyňa Detvy, čo bolo ľudovoumelecké výrobné družstvo, mala pracovný pomer. Netuším, ako to dnes funguje v tejto oblasti.Viem len, že táto firma už neexistuje...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2015-10-14 22:40
Potrebujete naliehavých finančných úverové pôžičky?
* Prenos veľmi rýchly a okamžite na váš bankový účet
* Splácanie začína osem mesiacov po tom, čo dostanete peniaze
bankový účet
* Nízka úroková sadzba 2%
* Splácanie dlhodobé (1-30 rokov) Dĺžka
* Flexibilné podmienky poskytovania úveru a mesačné platby
*. Ako dlho trvá, než sa financovať? Po odoslaní žiadosti o úver
Môžete očakávať, že čoskoro odpoveď menej ako 24 hodín
financovaniu počas 72-96 hodín po obdržaní informácie, ktoré potrebujú
z tela.
Obráťte sa na autorizovaný licencovaný Trust Company autorizovaného
že finančná pomoc do iných krajín.
Pre viac informácií a pôžičky prihlášku s podnikmi, a to prostredníctvom
samsonberry202@ hotmail.com
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2015-10-15 17:56
Dobrý deň, som Boxie pán Samson, osobné pôžičky veritelia, ktorí poskytujú úvery. či
Potrebujete úver splatiť svoje dlhy, alebo potrebujete pôžičku
zlepšiť svoje podnikanie? Tie boli zamietnuté Bankou a ďalšie
finančné orgány? Potrebujete konsolidačný úver alebo hypotéku? Vyhľadanie
Pre viac, pretože sme tu preto, aby všetky svoje finančné problémy histórii.
Požičiavame jednotlivcom vo finančnej núdzi
Pomoc, ktorí majú zlú kreditnou alebo potrebujú peniaze na zaplatenie účtov, aby
investície do podnikania na úrovni 2%. Chcem, aby tento prostriedok k
vám povedať, že ponúkame spoľahlivú pomoc pre príjemcu a
by boli ochotní ponúknuť úvery. Tak kontaktujte nás ešte dnes prostredníctvom e-mailu na adrese:
samsonberry202@ hotmail.com
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame