Mary Kay Ash a súťaž E-žena roka

Pri čítaní knihy o slávnej Mary Kay Ash som si uvedomila, ako veľmi mi pri budovaní mojej firmy pomáhalo vedomie, že mi niekto verí. Aj keď som svoje prvé inzeráty vydávala tajne, aby ma niektorí blízki z lásky ku mne nestihli odhovoriť od nápadu založiť si cestovku, stáli pri mne priatelia, ktorí boli presvedčení, že to dokážem.

Hlavná hrdinka vo svojej knihe píše i o tom, ako veľmi jej pomohlo, že v ňu niekto veril. Presadzovala dôležitosť hierarchie, podľa ktorej bol na prvom mieste Boh, potom rodina a až  na treťom kariéra. Mary Kay vytvorila medzinárodnú spoločnosť a umožnila tak ženám, aby mohli dosahovať veľmi slušné príjmy a zároveň tráviť čas so svojou rodinou. Náš projekt Ežena roka sa nesie v podobnom duchu: súťažiace budú hodnotené celistvo, nie iba ako podnikateľky, ale ako ženy podnikateľky...

Aké sú kandidátky projektu Ežena roka
Keď sa ma na konzultáciách pre začínajúce podnikateľky pýtate, čím môžete byť výnimočná a čím môžete v projekte zaujať, pri každej z vás mi napadá iná odpoveď, pretože každá z vás je iná. Jedinečná a výnimočná. Chcete poznať najčastejšie opakujúce kombinácie tých žien a ich životných okolností, ktoré sa pripravujú do súťaže?

 

  • Slobodná, bez záväzkov, často mladá žena na začiatku svojho podnikania, hľadajúca svoj priestor na trhu.
  • Matka dvoch detí, vydatá, s primeraným rozmerom podnikania, plná plánov a odvahy.
  • Vydatá, jedno dieťa, krátko zamestnaná a zároveň na začiatku podnikania, odhodlaná zvládnuť svoj cieľ.
  • Slobodná, bezdetná žena s rozbehnutým podnikaním, venujúca sa aj charitatívnej podpore.
  • Rozvedená, tri deti, zamestnaná žena, na začiatku podnikania, niekedy s vierou, že zvládne novú výzvu, niekedy zúfalo pochybujúca, či má správny plán.

Som ako vy...
Odlišuje nás možno to, že moje podnikanie vzniklo v roku 1996 a vďaka občianskemu združeniu Eženy môžem oficiálne deklarovať svoje filantropické úmysly. Aj predtým som ich mala, ale často sa moje podobné snahy chápali ako propagácia mojej firmy. Na svojich komerčných a nekomerčných projektoch pracujem prevažne z domu, niekedy z hotelovej izby alebo z nejakej slovenskej drevenice. Takmer každý deň varím a pokiaľ nie som odcestovaná, tak so svojimi dcérami a manželom trávim primeraný čas. Čím som staršia, tým viac si uvedomujem túto dôležitosť. Byť s rodinou a zároveň mať čas pre svoju realizáciu i pre svoj priestor.

Podobne  fungujú mnohé z vás. Ak ste na začiatku podnikania, možno sa vám zdá, že neviete do svojich dní dostať dostatočnú disciplínu pre prácu, ktorú venujete svojej firme. O niekoľko rokov neskôr sa vám môže stať opačný paradox. Budete chcieť a smieť menej pracovať, ale nebudete sa vedieť od svojej práce odpútať. Keď som v podobných zápletkách, objednám si niekoľko hodín koučovania. Nie je to často, len z času na čas, kedy sa potrebujem vymotať z vlastných bludísk.

Je výhra jediným víťazstvom?
Rozmýšľala som, koľké z vás, ktoré poznám, by mohli uspieť v súťaži, ale nedokázala som túto úvahu dokončiť. Možno to bolo preto, že ma stále vyrušovala myšlienka, že výhra vôbec nie je taká dôležitá, ako možnosť prezentovať sa. Môžete prezentovať seba, svoje podnikanie, svoje jedinečnosti. Sú medzi vami úžasné matky, ktoré si rozložili svoje sily a čas tak, aby sa popri starostlivosti o rodinu realizovali prostredníctvom podnikania. Nemyslím tým len podnikateľky, ktorých webstránky majú vysoký page rank v google, ale i ženy, ktoré zharmonizovali svoj rodinný život s podnikaním presne do takej miery, ako im to vyhovuje.

Rôzne motívy online podnikania
Sú medzi vami ženy, ktoré sa rozhodli pre podnikanie z domu cez internet práve preto, lebo počas zamestnania nemali dosť času na svoje rodiny. Poznám mladé ženy, ktoré si vytvorili svoje webstránky prv, než sa stali matkami, lebo si uvedomovali, že sa po materskej dovolenke už nebudú chcieť vrátiť do zamestnania a pracovať v ňom toľko hodín, ako predtým, než sa stali matkami.
Aj slobodné ženy, ktoré neplánujú rodinu, ale svojim podnikaním podporujú aj iných. Niekedy rodičov, niekedy slabších alebo iným svojim konaním. Byť vzorom je tiež hodnotné predsavzatie. Váš príbeh môže inšpirovať ďalšie ženy.

Byť inšpiratívnou...
Páči sa mi, ak sa zamýšľate, čím sa môžete stať inšpiratívnou pre iných. Možno aj tým, že ste starostlivá. Taká vraj bola aj hlavná hrdinka knihy, o ktorej som písala v úvode článku. Mary Kay vraj  často hovorila, že pokiaľ budete veriť vo veľké veci, budú sa diať. Nepoznám systém spoločnosti, ktorú vybudovala,  som len čitateľkou jej knižky a súhlasím s ňou. Jednou z veľkých vecí sú pre mňa radosti z hodnôt a z každodenných úsmevov od tých, ktorí tvoria môj svet. A radosť z toho, že ma nik neobmedzuje v tom, koľko s nimi trávim času.
Pozývam vás medzi Eženy a ich príbehy. A tie, ktoré už E–ženami ste, pozývam medzi kandidátky projektu (prihláška). Ak náhodou nevyhráte, aspoň o sebe môžete dať svetu vedieť iným. Možno práve Váš príbeh bude povzbudením a inšpiráciou pre iné ženy a ich budúce rozhodnutia na ceste k pracovnej nezávislosti a k takej krásnej nezávislosti ako je časová sloboda.

Gabriela Revická

Článok, ktorý som napísala vďaka inšpiratívnej knižke zakladateľky spoločnosti Mary Kay, sa rozhodla podporiť i samotná spoločnosť. Viac o cenách pre účastníčky súťaže a aj pre výherkyne súťaže sa dozviete na tejto stránke.

Komentárov 

 
0 # 2011-12-01 15:16
Gabika, veľmi pekne si napísala tento článok a podporila projekt :) a Mary Kay Ash a jej príbeh je dokonalou paralelou. Tiež som ho čítala... "Na prvním míste víra, na druhém rodina a na třetím kariéra ;)" Pekný víkend,
Erika F.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame