Zátoriová Andrea

Zátoriová Andrea Pred pár rokmi som stretla na Slovensku svojho súčasného partnera, a keďže láska aj Vysoké Tatry prenáša, rozhodla som sa, že zanechám na Slovensku moju prácu v realitách a odídem s ním bývať do Holandska, kde ho vyslal jeho zamestnávateľ.

Tam som prvýkrát pocítila, aké je to pasovať sa s hľadaním práce na približne rovnakej úrovni ako doma a ešte k tomu v inej krajine a bez holandštiny. Po mnohých neúspešných pokusoch som stratila ilúzie o pokračovaní mojej kariéry a keď som sa horko ťažko zamestnala, bolo to na pozíciách, o ktorých som ani nemala tušenia, že ich viem robiť :-)

Ako skúsenosť to bolo skvelé,  ale nešla som po svojej ceste, nechcela som sa prispôsobiť tomu, čo ponúka biedny pracovný trh a vzdať sa slobody v rozhodovaní, čo chcem robiť.

Tým, že som bola v cudzej krajine, možnosti boli limitované a ja som sa cítila zviazaný vtáčik letáčik, ktorému chýba kariérny smer a rodná reč.  S myšlienkou na internetový biznis som sa pohrávala už dlhšie, nakoľko typický kancelársky deň od deviatej do piatej mi jednoducho nesedel. Túžila som si stanoviť vlastné pracovné hodiny, a mať možnosť vybehnúť na prechádzku so svojou maďarskou vyžlou, keď je krásny slnečný deň.  
Úlohou bolo teda rozbehnúť  biznis na webe, ktorý  by mi toto všetko splnil a zároveň sa práca dala vykonávať bez ohľadu na to, či žijem v Bratislave, v Holandsku, alebo na druhom konci sveta.

Kúpila som si zopár skvelých kníh v angličtine o podnikaní na webe pre motiváciu, a vo viacerých sa spomínala profesia virtuálnej asistentky, o ktorej som nikdy nepočula. Zdal sa mi to úplne skvelý nápad, ako využiť moderné technológie a vytvoriť si mobilnú kariéru, ktorá sa dá zladiť s domácnosťou, rodinou aj cestovaním. Profesiu, kde využijem to čo viem, robím kedy chcem, koľko chcem  a odnesiem si ju kam potrebujem.
Pustila som sa do zúrivého hľadania informácií kde inde ako na nete :-), ale aj cez úspešné virtuálne asistentky ochotné poradiť.

Dala som dokopy obsah svojej webstránky za pomoci mojej mentorky a neskôr aj prvej klientky a začala som môj web propagovať v klube podnikateliek, kde som pracovala ako dobrovoľníčka. Po necelých dvoch rokoch sa mi úspešne podarilo popri zamestnaní moju malú firmičku rozbehnúť, nájsť si stabilných klientov a založiť si rodinu. Na materskej dovolenke, na ktorej robím všetko, len nie oddychujem som v  práci virtuálnej asistentky pribrzdila a venujem sa teraz najmä písaniu blogu o tom, ako sa ňou stať.

Rada by som inšpirovala aj iné dámy k tejto na profesii, nakoľko je možnosti sú nesmierne široké a ponúkli by slobodu v podnikaní ženám bez ohľadu na to, v ktorom kúte Slovenska žijú a akú majú rodinnú situáciu.

Viac informácií o mojej firme na webe nájdete na www.linked.sk a blog o profesii virtuálnej asistentky na www.virtualnaasistentka.sk

 

Prečo ste sa rozhodli podnikať?

Najme kvôli kontrole nad svojím časom a životom. Chcela som robiť niečo kreatívne a mobilné, nakoľko žijem striedavo doma a v zahraničí. V práci som zarábala dobré peniaze, no monotónnosť ma príšerne nudila. Túžila som nestarať sa o čas, o to či je už zase pondelok alebo že je tu konečne víkend!


Myslíte si, že podnikanie musí mať človek "v krvi", alebo sa to dá naučiť?

Určite sa podnikaniu dá naučiť, pre ľudí s istými charakterovými vlastnosťami je podnikanie jednoduchšie ako pre tých, čo ich nemajú - stačí len vedieť o svojich slabých stránkach a sústrediť sa na ne a napísať si plán, ako sa zlepšiť. Čítala som, že Paul McCartney nevie čítať noty, a predsa je to skvelý muzikant.

Vedeli ste hneď, ktorej oblasti sa chcete venovať, alebo to život priniesol sám?

Baví ma veľa vecí a dlho som hľadala to správne a musím povedať, že je to cesta sebaobjavovania, ktorá u mňa ešte stále trvá. Asi sa netreba báť zmeniť smer alebo sa venovať aj viac veciam naraz, prípadne si priznať, že aha toto asi nie, možno radšej niečo iné.


Nebáli ste sa rizík, ktoré podnikanie prináša?

Strach tam určite bol, najmä zo straty trvalého príjmu a opustenie zóny komfortu i keď teraz vidím, že keď podnikáte, nikdy nebudete nezamestnaná, čo je asi tá najväčšia istota. Zodpovednosť je len a len na vás, nie ste v rukách žiadneho šéfa či korporácie.


Bolo ťažké začať podnikať?

Najťažšie bolo rozhodnúť sa začať a podať výpoveď, potom sa adrenalín postaral, že to muselo ísť :)


Kto vám pomáhal?

Mala som biznis koučku, ktorá mi pomáhala recipročne za administratívne služby a takisto to boli aj množstvá kníh a informácií na webe.


Spoliehate sa sama na seba?

Bez podpory môjho partnera by to bolo omnoho ťažšie, vlastne si to ani neviem predstaviť.


Čo je na vašej práci najťažšie?

Sebadisciplína, organizácia dňa tak, ako by nad vami niekto stál a schopnosť povedať NIE.


Stáli ste už pred problémom, ktorý sa zdal byť neriešiteľný? Ako to dopadlo?

Zatiaľ najväčší problém, ktorý som musela prekonať, som bola paradoxne ja sama. J Vyriešilo sa to, keď som prestala o sebe pochybovať a brať sa moc vážne…


Mali ste niekedy chuť to zabaliť?

Párkrát som mala chuť tým praštiť kvôli byrokracii úradov a potom, keď sa mi narodila dcéra, a naložila som si toho na plecia viac, ako som zvládala.


Čo vás vie nahnevať?

Keď spravím chybu z nepozornosti a neznalosti zákona a stojí ma to peniaze. Potom ešte pesimistickí ľudia, ktorí nájdu tisíc dôvodov, prečo niečo nemôže fungovať.


Aké knihy čítate (pokojne uveďte aj svoje obľúbené knihy a ich autorov)?

Knihy milujem a čítam veľa a často v origináloch v angličtine, moje najobľúbenejšie sú napr. od Olivera Jamesa – Affluenza (o tom ako moderný svet vytvoril novú chorobu podobnú chrípke - túžbu mať všetko), kniha od Barbary Winter – Making a living without a job (tá ma v podnikaní raketovo naštartovala) a z románov je to trebárs životopis Agathy Christie, ktorá vyšla aj v slovenčine a je o tom, akosi táto úžasná žena šla za svojim podnikateľským snom v dobách minulých.


Čo robíte preto, aby ste dosiahli rovnováhu medzi svojou prácou, rodinou a voľným časom?

Robím len toľko, aby som mala na všetky tri oblasti života čas.

 


Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame