Ako prekonať leto pri spomalenom tempe

Leto je pre väčšinu podnikateľov uhorkovou sezónou. Aj keby chceli pracovať, rýchlosť ich výsledkov sťažuje fakt, že na dovolenke sú všetci ostatní. A tak zostávajú len také činnosti, ktoré zvláda podnikateľ sám. Ak dovolíte, hovorme teraz len o ženách-podnikateľkách. Ako teda prežiť leto, aby sme ničo aj "vytvorili", ale aj si odpočinuli...

Uvádzam 10+1 bodov pre letné obdobie - ako efektívne využiť uhorkovú sezónu :-)

 • 1. V prvom rade si určite odpočiňte! Sú dve možnosti "dovolenky".

a) ak si môžete dovoliť úplne odísť od práce, tak neváhajte a zrelaxujte na mieste, kde vás práca nedobehne. Pre niekoho je to more, pre niekoho hory....no v každom prípade by ste mali mať vypnutý mobil a nepriblížiť sa k internetu .-)
b) ak si z rôznych dôvodov nemôžete dovoliť vycestovať alebo úplne zanechať prácu, tak sa dajte na "udržiavací plyn". To znamená, že sa venujte práci minimum, napríklad hodinku denne. Ostatný čas by ste mali vypnúť aj mentálne, čiže nemyslieť na prácu! Čítajte a venujte sa rodine, priateľom. Verte mi, práca počká. Aj ten najsúrnejší email vydrží do zajtra...

 • 2. Upracte si v počítači.

Občas sa stane, že váš počítač už nevládze. Ak váš programátor vám odporučil preinštalovať Windows, tak teraz nadišiel čas spraviť to. Ak ste takýmto procesom už prešli, viete, že to trvá niekoľko dní, kým všetky vaše programy a dáta sa dostanú zase  na miesto.
Ak práve nepotrebujete tak hlboký zásah do PC, tak aspoň poupratujte v počítači. Upracte si adresáre, prefiltrujte a vyčistite svoje emaily, odinštalujte nepotrebné programy a nezabudnite defragmentovať disk. Váš počítač sa vám odvďačí väčšou rýchlosťou.

 • 3. Aktualizujte svoj web.

Ak ste počas roka odkladali práce na webstránke, ktoré  neboli prioritne dôležité pre chod vášho businessu, tak to spravte práve teraz. Ak práve nechcete radikálne meniť vzhľad webu, tak aspoň si sadnite s programátorom alebo webmajstrom a prejdite si funkčnosť a rôzne vylepšenia pre váš web. Možno stačí doplniť, či vymeniť staré obrázky, alebo opraviť preklepy.

 • 4. Pripravte písomné podklady.

Či sa jedná o marketingové texty, brožúrky, či návody pre vašich čitateľov a klientov, spravte to teraz. Väčšinou sú to práce, ktoré odkladáme, lebo stále je niečo dôležitejšie. No v lete, keď všetko prebieha akosi spomalene, je čas venovať sa aj takýmto činnostiam. K tvorbe stačí, ak ste pri tom vy a počítač. Mobil nezazvoní, súrne emaily nechodia. nastal ten správny čas, tak do toho!

 • 5. Aktualizujte svoju databázu.

Určite si vediete databázu klientov a obchodných partnerov. Prezrite si ich, vyfiltrujte, zaraďte do nových skupín. Pracujte s nimi a uvidíte k čomu všetkému vás takéto zoznamy inšpirujú!

 • 6. Kontaktujte svojich zákazníkov a partnerov.

Pri práci s databázou klientov a partnerov možno získate nové nápady. Taktiež zistíte, ktoré kontakty treba oživiť. Spojte sa s nimi, navštívte ich, alebo aspoň im zavolajte. Len im povedzte, že na nich myslíte a prajete im skvelú dovolenku. nepracujte, nechcite od nich nič. len sa im pripomeňte. Osvieženie v týchto vzťahoch vám neskôr prinesie biznis plody.

 • 7. Upracte si kanceláriu.

Tak ako v počítači, rovnako si upracte aj v papieroch. Je to výborná relaxačná práca, pri ktorej vám dokonca aj deti môžu pomôcť. Takáto činnosť mne vždy prinesie nové inšpirácie, vždy mi napadnú ďalšie skvelé nápady ako veci vylepšiť či nanovo spraviť.

 • 8. Dokončite nedokončené.

Neverím tomu, že by sa našiel podnikateľ (či nepodnikateľ), kto má všetko tip top spravené vždy načas bez toho, že by isté aktivity a povinnosti odsúval. Vždy sa nájde niečo, čo sme nedokončili, čo tichúčko čaká na spodku hromady papierov, alebo aspoň v zozname nevybavených vecí. "Uhorková sezóna" v práci je ideálnym časom dokončiť takéto nedotiahnuté práce!

 • 9. Navštívte svoju rodinu.

Koľkokrát sa stane, že rôzne návštevy odkladáme kvôli práci? Potom prídu Vianoce a snažíme sa dobehnúť lásku k našim blížnym. Spravte si Vianoce aj cez leto. Navštívte svoju bližšiu aj vzdialenejšiu rodinu a prejavte im svoju lásku tak, ako to robievate na Vianoce. Nemyslím na darčeky, ale na úprimné objatie!

 • 10. Buďte so svojou rodinou na 100%.

Darujte svojej rodine seba! Keď sme v práci, občas (väčšinou?) našim najbližším venujeme len časť našej pozornosti. Pozeráte sa na nich, prikyvujete ale mysľou ste inde. Poznáte tento pocit? V horších prípadoch  pri počúvaní manžela či dieťaťa klepeme do klávesnice, lebo musíme odpísať na súrny email. Tak to teraz zmeňte! Venujete svojej rodine maximálnu svoju pozornosť. Choďte na výlet, do záhradky alebo do kina.

PLUS 1. bod - ten najdôležitejší!

 • 11. Venujte sa sama sebe!

Majte čas len pre seba. Možno je to fitnescentrum, možno víkendový alebo aj týždenný relaxačný pobyt alebo len vylihovanie v posteli s dobrou knihou. Choďte ku kozmetičke alebo na skvelú masáž. Užívajte si a regenerujte svoje telo a myseľ. Zaoberajte sa sama so sebou, zaslúžite si to!


A ešte jeden bod na záver:

Napíšte svoj osobný príbeh a vyplňte prihlášku do súťaže E-žena roka 2011 :-)

 

Monika Jakubeczová

Komentárov 

 
0 # Angelita 2017-05-15 23:39
First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question which I'd like to ask if you do not mind.

I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
I've had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts
out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like
the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to
figure out how to begin. Any recommendations or tips?
Appreciate it!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame