Gabriela Revická podniká a píše knihy

 Mala sladkých osemnásť, túžila stať sa novinárkou a spisovateľkou a chystala sa na vysokú školu. Ako to už v tých časoch chodilo, neprijali ju pre nedostatok miesta. Zmierila sa s tým, že pôjde na rok do práce. Lenže osud sa zahral po druhý raz. Zistila, že je tehotná a čoskoro bola svadba. Dnes je spisovateľka a podnikateľka Gabriela Revická (37)  šťastnou maminou dvoch veľkých dcér a aj keď vo svojej knihe tvrdí, že byť šťastne vydatá dá niekedy poriadne zabrať, s manželom sú spolu dodnes.

Materstvo a manželstvo prišlo náhle a neplánovane, nebolo kedy zamýšľať sa nad tým, či je to priskoro  na takú zodpovednosť. "Bolo to rýchlejšie, než som si to stihla uvedomiť," priznáva Gabika. Keď už indície boli naozaj dokázateľné, že sa stávajú faktami, tak sa jedného dňa zjavil vo dverách s veľkou bukrétou v ruke nastávajúci otecko s tým, že na nič nebudú čakať a požiadal ju o ruku. "Naši skoro odpadli. Mama bola nešťastná, predsa len, mala som v pláne vysokú školu a zrazu takáto zmena. Aj keď to bolo temer pred dvadsiatimi rokmi, doteraz si pamätám zdesený výraz mojich rodičov. Vôbec sa im nečudujem. Ja som mala vtedy osemnásť a manžel devätnásť rokov,” vraví dnes už pani Revická. V okamihu, keď sa podpisovala  novým priezviskom pred sobášiacim, pero prestalo písať. Žeby znamenie? "Nepripúšťala som si, že by to malo niečo znamenať, že sa nemám vydávať, ale bol to pre mňa veľmi silný symbol," spomína Gabika, ktorého zmysel som pochopila až neskôr.”

Namiesto spisovateľky účtovníčka
Keď mala dcéra Niki tri roky, stála mladá mamička pred rozhodnutím, čo ďalej. Bolo to zložité obdobie, pretože rodinka potrebovala peniaze. "Manžel podnikal. Skoro sme sa osamostatnili. Mali sme vlastné bývanie a ja som si uvedomila, že školu asi stíhať pri rodine nebudem, pretože manžel bol príliš pracovne vyťažený. Rovnako som vedela, že keď sa zamestnám, budem  s vyplazeným jazykom letieť z práce  pre malú do škôlky, nakúpiť, navariť... Väčšina žien to pozná. Neviem, čo by takto zostalo po čase z našej rodiny," prezrádza Gabika. Napriek tomu, že od malička snívala o tom, že bude písať krásne články, poviedky a knižky, začala teda robiť to, čo jej nikdy ani len na um nezišlo. Účtovníctvo. "Robila som to dosť dlho, až kým som pochopila, že potrebujem niečo kreatívnejšie, inak sa z toho zbláznim. Veľmi som si priala robiť niečo, čo ma aj napĺňa," priznáva. Tak založila cestovnú kanceláriu. Vlastne si len splnila to, čo si vymyslela ešte počas tehotenstva.

 

Pani podnikateľka
Nápad vzkrsol z večera do rána. A prečo práve cestovanie? " Čakali sme vtedy naše druhé dieťa a hľadali sme s manželom nejakú chatu na víkend a zistili sme, že s ponukou chát na Slovensku je to biedne. Keďže otázkou, čo budem v budúcnosti robiť, som sa už dlhšie zaoberala, jednej noci sa mi to prisnilo. Viem, že to znie zvláštne, ale naozaj sa mi prisnilo, čo mám robiť," smeje sa Gabika. "Vedela som, čo chcem, že budem podnikať v cestovnom ruchu, a tak som začala hľadať na to prostriedky. Počas tehotenstva som vypracovala všetko potrebné, pripravila som podklady,  riešila náročné legislatívne záležitosti, vypracovala plán... Lenže keď sa malá narodila, musela som pribrzdiť, veď dieťa si vyžadovalo veľa pozornosti."

Neskôr, keď už dcérka podrástla, pustila  sa do toho s väčšou vervou. "Spočiatku klienti chodili k nám domov, trvalo to asi dva roky. Bolo to veľké dobrodružstvo. Potom som si otvorila kamennú prevádzku a fungovali sme asi dvanásť rokov," vraví Gabika. "Teraz mám produkt, ktorý sa volá malé cestovné agentúry. Je to typ poradenstva pre podnikateľky, ktoré hľadajú uplatnenie v cestovnom ruchu. Robím poradenské a konzultačné služby," prezrádza viac o svojom podnikaní.

Nuda vo firme
Pani Revická sa netají tým, že ak niečo funguje, prestáva ju to uspokojovať a začína sa obzerať po niečom ďalšom. "Stotožňujem sa s názorom jedného školiteľa, že najlepšia firma je nudná firma," vraví. "Tam už nie je čo vymyslieť, tak si musím nájsť čosi iné. Pravda je, že nuda vo firme má tiež svoje nástrahy. Stačí jeden kreatívec a ten firmu dokáže totálne zničiť. Akonáhle je však niečo nudné, necítim sa tam dobre, potrebujem odtiaľ odísť. Možno práve preto, že  som sa postupne začala sústreďovať viac na literárnu oblasť, mohli niektoré procesy v mojej firme fungovať normálne.

Návrat k písaniu
"Vždy som si priala venovať sa písaniu, aj keď sa veci už javili take, že nebude možné nájsť si pre písanie čas, "  vraví dnes už skutočná spisovateľka.   "Pamätám si na obdobie, keď som bola veľmi často chorá, mala som neustále angíny a nevedela som prísť na to, prečo je to tak. Navštívila som jednu vedmu a len čo som si u nej sadla, vraví mi: ,Čo vás to hrdlo stále boli? Jáj, moja, tvorivé písanie!' Vtedy mi vysvetlila, že som sa vlastne zamkla sama pred sebou.  Robila so mnou kineziológiu, chytila ma za čelo a poslala ma po časovej osy.  Je to neuveriteľné, vracali sme sa v spomienkach späť do obdobia, keď ma neprijali na vysokú školu, keď som sa potom vydala. Spomenula som si na to, ako mi prestalo písať pero pri podpise na sobáši, ako mi podali iné, ako som potom mala sedem rokov opakujúce sa angíny... Vtedy som pochopila súvislosti. Tým, že ma neprijali na žurnalistiku, prestala som písať. Pritom dovtedy som veľa písala, prispievala som do školského časopisu a potom som sa zamkla. Odmietli ma a mňa sa to dotklo, zrazu stop, prepla som do účtovníctva, zapojila inú časť hemisféry," spomína si dnes Gabika.

Pomáha iným ženám
Okrem písania a podnikania v cestovnom ruchu pomáha Gabika aj iným ženám, začínajúcim podnikateľkám. Spolu s kamarátkami, tiež podnikateľkami založila portál e-ženy. "Sú ženy, ktoré zostávajú doma kvôli malým deťom, rodičom, ktorí sú starší a potrebujú opateru. Tie dôvody žien, ktoré často nemôžu pracovať v zamestnaní, sú rôzne. Pre tieto je náš portál zaujímavý," vraví. Ide vlastne o podnikanie cez internet, a žena, ktorá sa rozhodne takto riešiť svoje živobytie, sa pokojne môže informovať, ako na to. "Oslovujú ma ženy, ktoré chcú podnikať v cestovnom ruchu a v realitách. No nerada by som zostala len poradkyňou, ktorá sa zameriava len na cestovný ruch a na reality. Pretože princípy podnikania sú veľmi podobné. Každopádne, pre ženy žijúce napríklad aj na lazoch, je on-line podnikanie výborným riešením. Ženy by sa nemali báť skúsiť niečo nové, aj keď je pravda, že niekedy viem odhadnúť, či je to pre ňu to pravé orechové. Nie každá má na podnikanie predpoklady. A mnohým chýba guráž. Ale poznám podnikateľku, ktorá sa rekvalifikovala, robila dlho reality a teraz predáva textil. Žasla som, keď sa rozhodla pre takú zmenu. Ale je spokojná, a to je hlavné," dodáva Gabika.

Píše ďalšie knihy
Prvá Gabikina knižka bola vlastne akýmsi sprievodcom po zaujímavých miestach na Slovensku. Potom prišli na rad Momenty zo života vydatej ženy a stretla sa s veľkých ohlasom. Bodaj by nie, keď príbehy, ktoré v knižke opisuje, prežíva denno-denne množstvo žien. Také tie obyčajné, ktoré si ani nevšimneme, že stoja za to, aby sme sa nad nimi zamysleli. Banality, ktoré nás potešia, pre ktoré sa hádame s manželom, za ktoré vyhrešíme deti. "Mala som pocit, že tie príbehy musím dať na papier. Koľkokrát sa na mne muž smial, keď som odbehla do pracovne, vytiahla zošit a zaznačila si situáciu, ktorú som práve zažila," smeje sa Gabika. Našťastie, rodina sa po vyjdení knižky na ňu nehnevala, naopak, mame fandia dnes už dve dcéry a manžel je prvý, ktorý si príbehy prečíta. Pretože ďalšia knižka, tvorená príbehmi iných, aj nevydatých žien, sa už rodí v Gabikinej spisovateľskej hemisfére. Preto, ak máte tému pre Momenty zo života vydatej ženy II, skontaktujte sa s Gabikou... 

Marika Studeničová, zverejnené v prílohe Plus jeden deň

Odporučte stránku

Odporúčame