Otvorte sa možnostiam

Otvorte sa možnostiamVysnívali ste si dokonalé podnikanie. Určili ste si cieľe, stanovili prvé kroky, urobili si finančnú analýzu, spustili webovú stránku. Stali ste sa on-line ponikateľkou. S novými úlohami a výzvami však prichádzajú aj pochybnosti. Rozhodla som sa správne? Idem správnou cestou? Dokážem dostatočne zarobiť? Mám na to vôbec? Ak ste predtým nikdy  nepodnikali a dôverovali ste istote klasického zamestnania, vtedy môžu byť tieto vaše pocity ešte intenzívnejšie. Doslova vás môžu paralyzovať

 

Práve nedostatok istoty sa však stáva hybnou silou vo vašom podnikaní. Nemusíte mať dokonalý plán, nemusíte vo vašom vnútri bezpodmienečne veriť, že na to máte, stačí keď budete otvorená a vnímavá. Keď sa rozhodnete, a budete ochotná urobiť pre to čokoľvek, riešenia sa vždy nájdu. Často prídu z nečakaných zdrojov a nečakanou formou.

Keď som pripravovala tento článok a mala som ho len v hlave, stretla som v meste jednu známu, ktorá prevádzkuje e-shop so zdravou výživou. Dali sme sa do reči, čo máme nové a ako sa nám darí a nepovažujem za náhodu, že mi začala rozprávať, ako sama pre seba deklaruje svoje vízie a ciele, uisťuje sa v nich, ale ich formu a cestu k nim už necháva otvorenú. Vravela, že vždy sa k nej dostanú tie správne informácie, tí správni  ľudia, či optimálne zdroje. Na konci nášho krátkeho, ale plodného rozhovoru som  jej poďakovala s tým, že práve aj ona je odpoveďou na môj úmysel písať o tejto téme. Stále som totiž v kútiku  duše pochybovala,  či je to vhodná téma a či to funguje.

Z jej skúseností som  pochopila ešte jedno zaujímavé posolstvo – na nič netreba tlačiť. Všetko by vám  malo ísť hladko a s radosťou.  Ak pri niektorej činnosti cítite napätie, prípadne sa vám nedarí (napríklad neviete sa opakovane dovolať kompetentnej osobe), skúste hľadať inú cestu, prípadne túto činnosť na čas odložiť – možno sa práve vtedy otvorí pred vami niečo nové a lepšie. Dovoľte si spoľahnúť sa na vaše vnútorné cítenie a intuíciu (veď treba využiť silné ženské stránky J) a otvorte sa možnostiam,  ktoré prichádzajú, aby vám pomohli naplniť vaše želania.

Otvorila som sa novej možnosti v podnikaní

Keď som sa stala partnerkou nášho štúdia, bola som  absolútne presvedčená, že mojou úlohou okrem starostlivosti o webovú stránku bude vizážistika a predaj kozmetiky. Po niekoľkých mesiacoch som však pochopila, že „tudy cesta nevede“. Nebol o tieto služby dostatočný záujem, netešilo ma to, cítila som sa pod tlakom. Čo teraz? Nevedela som. Mala som pocit, že nič iné ponúknuť neviem.  Na druhej strane som vedela, že sa nemám vzdávať a vtedy som  doslova „požiadala vesmír“, nech sa mi dostane rady či inšpirácie.  Moja kolegynka raz povedala, prečo nevediem kurz automatickej kresby, veď to robím toľko rokov a nik o tom nevie... Nemyslela som  si, že to je dobrý nápad, ale povedala som si, že to skúsim. Zverejnila som  na webe prvý termín a – niekto sa prihlásil! Neverila som si, ale išla som do toho. Vnímala som pocity účastníkov,  ich dojmy a komentáre, a v ďalšom kurze som ich zohľadnila. Boli to iní ľudia a s nimi prišli iné nové nápady a tipy. Zasa som si ich vzala k srdcu a pokračovala vo svojej práci. Dnes ponúkam pravidelné skupinové kurzy a navyše individuálne kurzy a konzultácie, pripravujem zaujímavé novinky pre budúci rok, počet záujemcov rastie, kurzy sú mojim nosným produktom a dnes mám konkrétnu víziu, ako v tejto oblasti chcem pokračovať.  Ak by som  sa neotvorila tejto možnosti,  ktovie čo by bolo...

Tento princíp uplatňujem aj pri plánovaní mesačných aktivít a príjmov. Určím si, čo chcem dosiahnuť a koľko zarobiť a „čakám“. V úvodzovkách preto, že nejde o pasívne čakanie - kontaktujem zákazníkov, robím ponuky, vymýšľam nové produkty a podobne. Ale neplánujem presne krok za krokom, ako k tomu prídem. Vždy je to ako hra a to ma na tom baví. Zo začiatku som mala obavy, chcela som mať všetko  dokonale naplánované a pod kontrolou, brala som sa príliš vážne, ale zistila som, že z toho mám najmä stres a nie potešenie.  Teraz robím to najlepšie, čo viem, a očakávam, že to najlepšie aj dostanem. Niekedy je to ťažké, občas príde aj neistota, strach, smútok, ale vždy nakoniec dosiahnem svoje, a to ma uistí, že moja práca má význam a pokračujem  ďalej.

 

Bohumila Ďurišová

 

 

Komentárov 

 
0 # 2013-11-21 10:01
Článok je o mne??? xixi
Asi nejaké také pocity mám aj ja .. aj po 8 rokoch podnikania na webwe Pekný článok!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # 2013-11-22 12:19
Ďakujem, Maťa, to bolo mojím cieľom, aby sa v tom žienky našli a nakopli sa ďalej. My sa nedáme. :)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # 2014-04-09 16:43
Odkedy som si prečítala pred časom tento článok a začala som na to ísť inak - menej plánovane a s menším stresom, menej tlačenia na pílu, tak PRESNE odvtedy sa mi začalo všetko dariť, a vďaka všelijakým "náhodám" sa odvtedy posúva môj nový projekt vpred oveľa rýchlejšie a ľahšie. Takže ĎAKUJEM, článok veľmi pomohol :) nech sa darí!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # JadafastBak 2019-02-20 18:28
Hello. And Bye.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame