Podnikanie on-line neznamená iba mať internet a počítač

Rada by som pre vašu firmu pracovala ako virtuálna asistentka. Mám výborne zvládnutý office, nemám problém so slovenským pravopisom a som flexibilná. Momentálne som žena na materskej dovolenke, no viem si zariadiť veci tak, aby som zvládala prácu cez internet, pokiaľ sa odo mňa nevyžaduje, aby som bola on-line stále. Životopis prikladám v prílohe...


Presne tak vyzerajú maily, ktoré dostávam na adresu svojej internetovej cestovnej agentúry. Často na rôznych prednáškach hovorievam o spolupráci so ženami, ktoré si hľadajú prácu na doma. V časoch, keď som nepoznala pojem virtuálna asistentka, odišla moja prvá zamestnankyňa na materskú dovolenku a veľmi som ju postrádala. Keď jej bábätko podrástlo, navrhla som jej spoluprácu cez internet. Ona si privyrobila a ja som mala pomocníčku, ktorá zodpovedala mojim potrebám.

Práca na doma a podnikanie on-line
Neskôr som potrebovala pre svoje aktivity viac šikovných žien, pretože som pochopila, ako si moja webstránka pýta pravidelné príspevky, nové články, špecifické štylizácie s primeraným obsahom kľúčových slov a  s dobrým cielením obsahu. Prostredníctvom E-žien som spoznala ďalšie dámy, s viacerými z nich dodnes spolupracujem. Niektoré z nich sú extrémne šikovné. Niektorým  ale  občas cielene pripomínam rozdiel medzi prácou z domu a podnikaním on-line.  Nestačí mať iba zapnutý počítač.  Viem, že keď pracujete z domu, rodina od vás očakáva, že ste non-stop doma a zvládnete popri tom viac domácich prác ako keby ste boli v zamestnaní. Je to pravda, popri podnikaní z domu ich aj viac zvládnete. Závisí však od vás, ako si nastavíte hranice a oddelíte prácu od súkromia (k tejto téme nájdete na našom portáli viacero príspevkov, napríklad: Ako si zadeliť čas, keď pracujete doma )

Pravidlá pre virtuálnu asistenčnú prácu
Ak chcete aktívne pracovať on-line pre inú spoločnosť ako asistentka, je ideálne dohodnúť si pravidlá o tom, akou formou vám budú zadania dodávané. S mojim virtuálnym tímom spolupracujem tak, že sme si dohodli jednotné označenie pre predmety v mailoch, v ktorých posielam zadania. Jedna zo skratiek znamená, že ide o súrnu prácu, ktorej výkon potrebujeme zrealizovať v deň zaslania, iná skratka, že ju stačí vykonať do troch až piatich dní. Potom sú skratky, ktoré charakterizujú typ jednoduchej práce a podľa toho je aj určená jej odmena. Naopak sú práce, ktoré si vyžadujú väčšiu pozornosť a ich hodnota je následne primerane vyššia.

Nevýhody virtuálnej spolupráce a riešenia
Počas spolupráce s virtuálnymi asistenkami som sa stretla s dvoma základným, avšak riešiteľnými problémami. Prvý spočíval v tom, že niektorým dámam trvali určité práce pridlho a tak strácali pre mňa význam. Bolo pre mňa veľmi užitočné, že som si všetky práce vyskúšala najprv sama, vedela som tak odhadnúť tempo výkonu pri zadávaní. Druhý spočíval v tom, že som nedostávala odpovede na moje požiadavky a to ani na tie, ktoré boli označené ako súrne. Aj v tomto prípade bolo riešenie jednoduché. Dohodli sme sa na tom, že danej asistentke buď nebudem posielať súrne práce alebo ma o dňoch, kedy nemôže byť on-line aspoň jednu hodinu, bude vopred informovať.

Z času na čas je dobré vidieť sa naživo

Virtuálne zadávanie prác je spočiatku pri zlaďovaní zadávateľky a prijímateľky možno pracné, ale neskôr sa môže vytvoriť úžasná súhra. A ak chcete, aby sa medzi vami vytváral aj ľudský vzťah a trvalejšia spolupráca, je skvelé stretnúť sa raz za čas off-line, pozvať svoju virtuálnu asistentku na dobrú kávu, či obed a nahradiť si tak menej osobnú komunikáciu cez maily niečím ľudským. S mojim tímom spolupracovníčok (maklériek a asistentiek) sa tiež stretávame naživo. A keďže sme cestovka, tak prevažne na nejakej dobrej chate. Hoci sme e-ženy a podnikáme z domu, je nám jasné, že niet nad osobné stretnutia, z ktorých často vznikajú vzácne ľudské vzťahy.

Gabriela Revická

 

Komentárov 

 
0 # 2013-11-28 11:10
Dobrý deň! Rada by som pracovala doma cez internet a zaujala ma možnosť pracovať ako asistentka.Určite budem potrebovať sa naučiť niečo, čo pri tejto práci budem potrebovať.Keby ste mi dali vedieť,v čom sa potrebujem vzdelávať bola by som rada.Rada sa naučím niečo nové. Vďaka za vaše rady a prípadnú pomoc! Alžbeta Kačová
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame