Žena na materskej: ísť do práce alebo začať podnikať?

Dostala som veľmi milý email, ktorý nechcem citovať celý. Nemám na to ani povolenie a ani sa to nepatrí, bol dosť osobný. Na konci emailu ma čitateľka prosí o radu a keďže si myslím, že táto téma by mohla zaujímať aj iné ženy, prinášam odpoveď aj verejne.


Aby moja odpoveď bola zrozumiteľná, vybrala som niektoré časti z listu. Možno sa v nich nájdete aj Vy:

....som na materskej dovolenke, pracovnú zmluvu mi nepredĺžili, takže som momentálne bez zamestnávateľa. ....celú domácnosť ťaháme aj s úvermi z jedného príjmu, čo je aj poriadne cítiť.
....dostala ponuku od augusta nastúpiť na celý úväzok do zamestnania....V dnešnej dobe úplne fantastická ponuka, keď vám ponúknu miesto....Odvšadiaľ počúvam, to sa neodmieta...
....moje dieťa nebude mať ani rok..... Celé moje“ ja“ je strašne nešťastné ....tá práca ma napĺňať nebude.
....Cítim, že pre mňa je cesta inde,...... lenže v našej rodine nikto nikdy nepodnikal....
.... V ničom nevynikám, nemám žiadneho koníčka, ktorý by sa dal takýmto spôsobom využiť.
.....Potenciál na to mám, motiváciu ohromnú, keď si predstavím, že by som sama  zarobila prvé peniaze, ja by som skákala snáď  sto metrov do výšky.
.....dúfajúc, že mi to aj Vy potvrdíte a podporíte v myšlienke, že na to naozaj mám.
Možno naozaj len potrebujem podporiť a možno trochu poradiť zorientovať sa v možnostiach, ktoré sú. Podmienky domáce máme, sme pripojení neobmedzene na internet, je to moja terajšia komunikácia so svetom, viem sa naučiť nové veci pomerne rýchlo. Mám len strach z neznámeho a nepoznám svoju top oblasť a smer, ktorým sa vydať. Zaujal ma aj franchise. Lenže tam treba počiatočný kapitál a ten my nemáme.

Citované časti sú len zlomky mozaiky, ale dávajú obraz o tom, čo ženu na materskej môže trápiť. Moja verejná odpoveď  je tiež trochu upravená, aby som sa vyhla identifikácii pisateľky. Dokonca počas písania článku som mala jednu skype konzultáciu, kde sme preberali podobné otázky a riešenia. Tieto dva prípady nie sú ojedinelé, podobné otázky a maily dostávame často.

Dúfam, že Vám tento článok trochu pomôže – ak ste v podobnej situácii aj Vy.

Na úvod by som chcela poďakovať za takéto maily (listy). Veľmi si vážim dôveru, ktorú do mňa vkladáte!  Každá správa, ktorá hovorí o duši človeka je úžasným potvrdením toho, že naše bytie má význam. Ak dokážeme druhého človeka inšpirovať k tomu, že sa otvorí cudzej osobe, je to pre mňa pocit vďaky - za to, že nie nadarmo robíme veci, ktoré robíme (napríklad portál E-zeny.sk , Motivačné CD a pod.)

Ak odo mňa čakáte potvrdenie typu: "nechoďte do práce, radšej začnite podnikať",  asi vás sklamem.
Ak by Vám niekto na základe emailu, ktorý ste mi poslala poradil, aby ste sa nezamestnala a začala podnikať, bolo by to nezodpovedné.
Vlastne akákoľvek rada je nezodpovednosť, veď nežijeme Váš život, nevieme presne posúdiť PRO aj PROTI. To musíte spraviť Vy. Môžem Vám ale pomôcť nájsť riešenie.....

Všetko, čo budem písať je pri vedomí, že aj keď ste mi napísala rozsiahlejší list, aj tak nemôžem vedieť aké sú finančné a osobné vzťahy a ďalšie podmienky u Vás. Nemôžete sa ani rozhodnúť podľa toho, čo by som robila ja (alebo niekto iný) - veď každý z nás máme svoj život, svoje "podmienky". Ja totiž zvyčajne neradím (nemám rada to slovo), skôr hovorím: „ako by som to spravila ja“.
Ale predsa niečo, od čoho sa môžete odraziť.

Klasické riešenie pre situácie, ktoré si vyžadujú riešenia:

 • Pripravte si papier A4 a pero. Rozdeľte papier na dve strany jednou deliacou čiarou.
  1. Možnosť:
  Na jednu stranu napíšte pozitíva, ak pôjdete do zamestnania a na druhú stranu napíšte pozitíva z toho, ak zostanete doma. Čo prevláda?
  2. Možnosť:
  Na jednu stranu napíšte pozitíva a na druhú stranu negatíva -  ak pôjdete do zamestnania. Čiže čo získate a čo stratíte tým, že sa zamestnáte?
 • Na ďalší papier spravte podobný rozbor s otázkou:
  Ak začnem podnikať a nepôjdem do zamestnania – čo je pozitívne (napíšte do ľavej časti) a aký je negatívny dopad na Vás a rodinu (spíšte zoznam do pravej časti papiera)?

Dajte všetko na papier a sama uvidíte odpovede.

Asi najväčšia prekážka je v tom, že neviete čo by ste rada robila. Je to ako sadnúť do auta, vyštartovať, pričom neviete kam chcete isť. Potom je fakt asi lepšia voľba prijať ponuku na zamestnanecký post alebo zostať doma a ušetríte na benzíne (ale to je už symbolika...).

Čo sa týka zamestnaneckého pomeru....ja som od skončenia VŠ vedela, že sa chcem osamostatniť. Zakaždým, keď som menila zamestnanie (skoro každý tretí rok), vedela som, že sa znova zaviažem a zas sa nemôžem realizovať tak ako by som chcela...Lenže peniaze sme potrebovali a tak som sa zamestnala. A popravde v tom čase som presne ani nevedela v čom by som rada podnikala....
Vystriedala som 5 zamestnaní, pokiaľ som si nepovedala: STOP a teraz už začnem sama na seba! Ale to bol už čas, keď som už presne vedela čo chcem robiť.

Preto sa skúste zamyslieť, či táto šanca zamestnať sa - či náhodou nie je PRÍLEŽITOSŤ, ktorá vám zaklopala na dvere. Možno je to len prestupná stanica k Vašim snom. A možno Vás len život skúša, nakoľko ste pevná v odhodlaní podnikať.....

Tak či tak, najprv by ste mala zistiť čo by ste chcela robiť. Bez toho je to ťažké....
Úprimne Vám odporúčam vypočuť si moje CD, kde hovorím o tejto téme. Viac informácií o Motivačnom CD je stránke Univerzita-online-podnikatela.sk.  Možno vám pomôže v rozhodovaní.....

 • Na záver ešte jedna konkrétna "rada".

Spravte si nasledovnú kalkuláciu: napíšte na papier sumu, ktorú Vám ponúkajú v zamestnaní. Vedľa toho napíšte čas, ktorý je potrebný na prácu, plus čas na príchod do zamestnania a príchod domov z práce....
Takto získate sumu ktorú musíte vytvoriť z podnikania za čas, ktorý bude na papieri, v prípade,  keby ste nešla do práce ale začala podnikať.
Neviem, či som to zrozumiteľne napísala. Ak dokážete zarobiť také peniaze čo by vám dal zamestnávateľ za tých X hodín denne (9 hodín?) čo by ste bola preč od rodiny, potom asi niet nad čím váhať.....

Prajem Vám správne rozhodnutia!
Monika

 

Poznámka:
Čo by ste odkázali Vy ženám, ktoré sú v podobnej situácii? Napíšte svoj názor ako komentár pod článok. Ďakujeme.

Komentárov 

 
0 # 2010-03-14 16:26
..v e-maily sa písali presne moje
pocity,úplne rozumiem tejto pani, pred rokmi,ked som sa ja rozhodovala co dalej,...pretože som mala chuť a nápad podnikať, ale na krku úvery, manželov nie veľmi vysoký plat, ... mne tíež neverili, nikto nepodnikal dovtedy v našej rodine , ale ako býk som si presadila svoje - nepomohli ani PRE a PROTI a ani mensí príjem (ovela mensí) z podnikania oproti príjmu zo zamestnania ma neodradil .. skusila som to , trapila som sa, ale to co som vtedy zasiala po ťažkom a dlhom boji konečne žnem. Dakujem aj touto cestou hoci to citat asi nebude - môjmu manželovi za TRPEZLIVOSŤ!!!! Držím palce pri rozhodovaní a moj subjektívny pohlad: urobte to co citite vo vnutri...vzdy nejako bolo aj bude , tak ako vzdy boli peniaze aj budú , len my nebudeme ...a pokial zemiaky a kysla kapusta bude ani od hladu nepomrieme Pokiaľ si veríte a viete čo chcete a ste o tom presvedčená Vaše sny sa splnia! Maťa
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2010-03-15 12:04
Radiť niekomu, že čo má robiť je ťažké. Dokážem pochopiť túto pani, sama som v podobnej situácii.Nemám malé dieťa, ale tiež úver na krku a so synom žijeme z môjho skráteného platu a z polovičného invalidného dôchodku.Ja som sa tiež iba teraz rozhodla začať. Prajem tej pani, aby sa rozhodla správne. Malé dieťa si vyžaduje starostlivosť matky. Želám všetko najlepšie a držím palce.
Krásny deň Jarmila
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # 2010-03-25 13:19
Poznam to a veľmi dobre.Ostala som sama s tromi deťmi vo veku 4,3 a pol roka a ja som mala 26.Cely život som všetko ťahala z jedneho prijmu.Teraz ked dievčata vyštudovali som sa tešila,že sa to zlepší,no oni su bez práce a tak aj nadalej všetko ťaham sama.A tak som sa rozhodla,že začnem podnikať.Minuly rok som si otvorila bufet z rychlym občerstvenim,za čiatky su ťažke ale ja verím,že bude dobre.Som optimistka a nevzdavam sa.To je aj heslo,ktore hovorím aj mojim dievčatám.Viem,že je to ťažke,lebo si chcu niečo kupiť na seba a nemaju začo,ale nevzdavame to a bojujeme...
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Paul William 2016-02-19 03:30
Meno veriteľa: pán Paul William.
Veriteľa E-mail: paul_william_lo anhouse@hotmail .com

Ponúkame súkromné, obchodné a osobné pôžičky s veľmi nízkou ročnej úrokovej sadzby tak nízke, ako 2% v priebehu jedného roka až 50 rokov doby splácania kdekoľvek na svete. Ponúkame úvery v rozmedzí od $ 5000 až 100 miliónov US $.

Záujemcovia by mali vyplniť formulár žiadosti o úver nižšie:

ÚVER OTÁZKA
Tvoje celé meno*
Tvoj email*
Tvoj telefón*
Vaša adresa*
Tvoje mesto*
Štát / Provincia *
Krajina *
číslo faxu
Dátum narodenia *
Máte účet? *
Použili ste predtým? *
Pôžička Suma potrebná *
Doba trvania úveru *
Účel úveru *
Pošlite mi naskenovanú kópiu identifikácia: *

Meno veriteľa: pán Paul William.
Veriteľa E-mail: paul_william_lo anhouse@hotmail .com

S pozdravom,
Pán Paul William.
paul_william_lo anhouse@hotmail .com
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # FerneThord 2020-08-04 23:26
Hello my friend.
Our employees wrote to you yesterday maybe...
Can I offer paid advertising on your site?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # PhyllisDig 2021-04-15 17:22
I'm waiting for the likes
https://linktr.ee/FAEHacking15
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame