Čo je to PayPal a jeho využitie. Používajú PayPal Slováci?

PayPal účet slúži na (bezpečný) nákup cez internet. Bezpečný - deklaruje sa o PayPal, ale to isté platí aj keď platíte kreditnou kartou alebo cez internetbanking. Kedy je teda výhodné mať vlastný PayPal účet?


Najprv osobná skúsenosť:
Cez internet platím už roky. Kupujem rôzne produkty zo zahraničia ale aj z domáceho trhu. Priznám sa, nemala som problémy s platbou, veď ak máte Visa alebo Maestro kartu, všade sa dalo bez problémov platiť.

K PayPal účtu ma zlomili tento rok, keď som veľmi chcela kúpiť jeden produkt z Maďarska. Už sa mi dávnejšie stalo, že Maďari na svojich stránkach nemali možnosť platby kartou a platiť im klasickým prevodom cez účet bolo (aj je) finančne náročné. Poplatky za prevod sú vysoké, niekedy aj 1/3 z ceny kupovaného produktu.
Vždy som to ale nejako vyriešila, no tentokrát to nebol drahý produkt a poplatok by vyšiel skoro rovnako ako samotný tovar.
Keďže na danej stránke možnosť platby kreditkou nebola (zase!), bola som nútená zriadiť si PayPal účet.

Neviem, či máte skúsenosť s nákupom cez internet z Maďarska, ale u nich je buď komplikovaná cesta k zriadeniu platby kreditkou, alebo je komplikácia niekde inde :-)
Platba cez PayPal účet je ale ponúkaný aj na iných zahraničných stránok, hoci anglicky písané stránky (nemusí to byť len USA) vždy majú možnosť platby aj kreditnou kartou.

A tak sa stalo, že som si zriadila PayPal účet.
Musím Vám povedať, že platba je cez tento celosvetovo uznávaný systém veľmi jednoduchý a pohodlný. Až teraz sa zamýšľam nad tým, prečo nemajú slovenské eshopy a iné ponukové webstránky túto možnosť platby. Azda kvôli tomu, že platby a prijímanie platieb cez PayPal na Slovensku sa aktivovalo len prednedávnom ? Ale veď už aj tento čas sa ráta na roky!

Tento článok vznikol na podnet čitateľky, ktorá sa pýtala:
.....chcela by som od Vás pomoc ohľadom založenia PayPal účtu pre môj shop. Nemáte s tým skúsenosti? Myslíte, že Slováci využívajú platby touto formou? Ďakujem vopred za info. Maťa

Ako funguje PayPal účet?
V prvom rade treba vedieť, že musíte mať kreditnú kartu, aby ste si mohli založiť PayPal účet. (vidíte, takže kreditku musíte mať tak či tak)
Môžete si vytvoriť rôzne typy PayPal účtov:

  1. Personal Account (osobný účet) - vhodný ak chcete len nakupovať a platiť cez internet
  2. Premier Account - vyššia úroveň účtu - ak chcete nie len platiť ale aj prijímať platby cez PayPal účet (čiže máte eshop alebo inú formu predaja na webstránke)
  3. Business Acoount - biznis účet poskytuje širšie možnosti pre online podnikateľa


Výhody PayPal účtu sú napríklad:
Za tovar zaplatíte svojou platobnou kartou, tak, že číslo Vašej platobnej karty nezadáte priamo do formulára na danom eshope, ale bude registrované len v PayPal účte.
V PayPal účte nemusíte mať zostatok peňazí, zakaždým keď platíte, PayPal systém Vám sumu stiahne z účtu, ku ktorému ste zadali údaje z kreditnej karty.
Môžete začať Personal Account a keď budete chcieť platby aj prijímať, bez problémov môžete prejsť na vyššiu úroveň PayPal účtu.
Hlavná výhoda: platby cez PayPal účet sú celosvetovo uznávané a používané spôsoby, preto ak niekde neumožnia platbu cez kreditnú kartu, môžete platiť cez PayPal.

Ako je to na Slovensku?
Podľa môjho názoru sa platby cez PayPal účet nevyužívajú hlavne preto, lebo tento systém prišiel na Slovensko už v dobe, kedy sa eshopy u nás už dávno rozšírili. Ľudia, ktorí už v tom čase pravidelne kupovali na internete, vybavili si kreditné karty. Tento systém online platieb sa tak udomácnil, že získal väčšiu dôveru v ľuďoch ako "nejaký americký pajpal".
Ak sa popozeráte na slovenských weboch, málo z nich ponúka PayPal platby.

Uvidíme čo prinesie budúcnosť.... nie som odborník, preto si netrúfnem odhadnúť vývoj používania  PayPal na Slovensku.

Ale aby som odpovedala na otázku čitateľky:

Ako si založiť PayPal účet
Smutná (?) správa je, že základné anglické výrazy musíte poznať, keďže celá stránka je v Angličtine.

  • Na stránke PayPal.com https://www.paypal.com/sk si vytvorte účet (klik na Sign up)
  • Nezabudnite nastaviť krajinu "Your country or region" na Slovakia
  • Vyberte typ účtu, Personal (klik na Get started) ak chcete len nakupovať alebo pre majiteľov eshopov: Premier
  • Vyplňte požadované údaje (zadávajte korektné a pravdivé dáta!, ako by ste boli v klasickej banke)
  • Po zadaní a odoslaní údajov musíte ešte svoj účet aktivovať - kliknutím na odkaz v správe, ktorá Vám príde na zadaný email.
  • Následne budete musieť svoj účet ešte aj verifikovať pomocou "Confirmation Code", ktorý Vám príde v aktivačnom maily. Postup verifikácie Vám pošlú mailom.

To je všetko.

K tej verifikácii snáď ešte toľko, že podľa inštrukcií verifikačný kód pre platobnú kartu nájdete vo svojom účte banky, odkiaľ Vám PayPal systém strhne 1,5 € poplatku. Lenže tento kód Tatrabanka (neviem ako ostatné banky) nepošle, musíte zavolať na číslo Dialógu a zistiť si toto 4-cíferné číslo telefonicky. Potom toto číslo zadáte vo svojom PayPal účte ako verifikačný kód...

Ak už máte aktívny PayPal účet, platba je na internete veľmi jednoduchá. Vo Vašom účte len zadáte email adresu toho, komu chcete peniaze poslať:


PayPal platba


Pri platbe môžete zadať doláre, forinty alebo menu, v ktorej musíte platbu realizovať
. PayPal Vám stiahne z účtu alikvotnú čiastku v Eurách.
Na vyššie uvedenom obrázku vidieť príklad ako prepočíta 1 000 českých korún na Euro. Je to výhodné, lebo ak platím cez firemný účet v inej mene, nemusím neskôr pracne dohľadávať za čo som platila...

Podľa obrázka je teda jasné, že ak máte vo Vašom eshope možnosť platby cez PayPal účet, stačí zadať Vašu email adresu, aby Vám "na ňu" poslali peniaze.

Ako implementovať do eshopu možnosť platby PayPal
Zadáte svoju email adresu, kam majú poslať peniaze. Je to jednoduché.

Ešte jednoduchšie je to v prípade, ak máte webstránku, kde nie je eshop, ale predávate nejaký tovar alebo službu.
Zákazník vyplní objednávkový formulár a Vy mu pošlete správu, ako má zaplatiť.

Jedna z možností platby bude PayPal (okrem dobierky, platby cez účet a pod.). Napíšete len vetu:
Ak úhradu uskutočníte cez PayPal účet, pošlite peniaze na emial adresu: vas@email, (táto email adresa musí byť zadaná vo Vašom PayPal účte).


Ako zistiť, či by Vaši zákazníci využívali PayPal platbu? Jednoducho: Spýtajte sa ich...(anketou, mailom, telefonicky...)

Ak máte skúsenosti s PayPal platbou, napíšte nám o nich - sem ako komentár k článku.
Monika

Tags:

Odporučte stránku

Odporúčame