V čom a ako začať podnikať - nielen po ukončení školy

Pred pár dňami mi kamarátka zavolala a chcela poradiť. "Už týždeň som bakalárka, všetky oslavy mám za sebou, teraz by som už chcela začať podnikať. Volám ti, lebo ty mi určite vieš poradiť", znelo v telefóne. Tak som jej poradila...

Porozprávam vám, čo som jej aj mojej kamarátke cez telefón poradila:
Sú dve možnosti:

  1. buď si otvoríte nejaký obchod s tovarom alebo kanceláriu, či salón so službami. Samozrejme k tomu potrebujete priestory, tovar, zamestnancov, nájomné a všetku réžiu zabezpečiť aspoň na tri mesiace dopredu.
  2. Potom je tu druhá možnosť: spustíte svoje online podnikanie. Pri ňom ale treba rátať s tým, že peniaze sa nezačnú sypať hneď od zajtra. Musíte počítať s tým, že nábehová krivka potrvá nejaký čas. Je to čas, ktorý potrebujete na zviditeľnenie vášho online biznisu.


A keď už píšem o tomto postupe, včera počas jednej konzultácie s klientkou odznel rozhovor, ktorý by vám mohol pomôcť urýchliť váš online biznis.
S klientkou sme sa bavili o jej podnikaní, okrem iného o zvýšení návštevnosti na svojej webstránke. Povedala som jej, čo plánujem:
- Rozmýšľam nad tým, že mám doma kopec skvelých vecí a skoronové (raz prečítané) knihy, ktoré ponúknem na vysoko navštevovanom webe (napríklad minibazar.sk) a do textu daného tovaru pridám informáciu, že ak majú záujem o ďalšie produkty, či knihy, môžu si ich pozrieť na mojej stránke - kde samozrejme uverejním zoznam všetkých kníh a tovarov, ktorého sa doma chcem "zbaviť".

Je pravda, že sú weby, kde sa odkazy nemôžu pridať, no aj keď nenalinkujete webovú stránku, napíšte ju tam. Ak vám ju administrátor nezmaže, máte aspoň zdroj, odkiaľ vás čitatelia nájdu.

  1. Čo ak webstránku vôbec nemáte.
    Potom si vytvorte aspoň webvizitku (hovorili sme o nej v miniseriály, ktorý vám chodil po registrácií) a uverejnite tam aspoň zoznam ponúkanúho tovaru. Toto sa dá vytvoriť aj na neplatených webhostingoch, čiže zadarmo.
  2. Ak už máte nejakú webovú stránku, tak budď na nej si vyhraďte priestor, alebo vytvorte subdoménu a tam ponúknite vás tovar.


Tak, ale to som odbočila od kamarátky, ktorá zúfalo chcela začať podnikať - okamžite po skončení školy.
Musím vám povedať zlú správu, tak ako aj jej. Nestačí sa začať obzerať po promóciách a veriť v to že keď začnete v pondelok, podnikanie vám bude vynášať už od utorka!
Ak chcete začať podnikať online, potom buď začnite popri škole, alebo sa zamestnajte a budujte svoj biznis popri zamestnaní. Potrebujete totiž príjem, musíte z niečoho aj žiť!

Druhý problém, snáď ešte väčší, ktorý môžete mať je ten, že chcete podnikať, ale neviete v čom!
NÁPAD! Ten vám chýba...lebo ak je nápad, už len ho treba zrealizovať.

A tak, dnes ráno, keď som už o 05,45 hod. posielala svojim čitateľom e-mial, tak som si povedala: áno, o tomto vám musím napísať!
Lebo zase máte dve možnosti:

  1. buď nápad príde k vám vo forme inšpirácie a začnete podnikať od nuly. Čiže posurfujete, alebo sa inšpirujete tipmi pre online podnikanie (uvádzame u nás na webe pre členky Občianskeho združenia), alebo
  2. nebudete testovať a skúšať, ale KÚPITE hotové podnikanie. napríklad franchise podnikanie, ktoré sú už aj u nás na Slovensku celkom rozšírené a v celku prijateľnej výške počiatočnej investície.

Franchise je v skratke o tom, že ak niekto vybuduje úspešné podnikanie a chce sa ďalej rozširovať, tak nevytvorí vlastné pobočky s vlastnými zamestnancami, ale zabalí celé svoje know-how do manuálu, zamašličkuje ho s ochrannou známkou svojho biznisu a s prepracovanou zmluvou ponúkne na predaj. Takto sa kupuje franchise (franšízový) obchod, kde vy sami ste individuálni podnikatelia s vlastným účtovníctvom, no partnerovi, ktorý vám predal licenciu platíte isté poplatky...

Nechcela som vám tu robiť rýchlokurz na franchise, len dnes ráno som čitateľom www.franchiseportal.sk posielala správu o nových podnikateľských príležitostiach, tak som si spomenula na kamarátku a na vás... Možno aj vy hľadáte nápad v čom začať podnikať.

Nuž, snáď som niekoho aspoň trocha inšpirovala.
Prajem správne rozhodnutia!

PS: ak už podnikáte a máte na internete svoju online prezentáciu, tak sa nezabudnite prihlásiť do súťaže E-žena roka 2011 !


Monika JakubeczováPridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame