PrintScreen – Ako vytvoriť obrázok, scan monitora

Keď tvorím webové stránky, občas sa stane, že vidím na mojom monitore niečo iné, ako môj partner na druhej strane telefónu, alebo skype – na svojom monitore. Vtedy klienta poprosím, aby mi poslal PrintScreen, čiže scan monitora. A tu nastáva problém. Veľa ľudí totiž nevie ako to spraviť. Prinášam vám jednoduchý návod, ako vytvoriť „fotografiu“ toho, čo práve vidíte na svojom monitore. Zíde sa vám to aj v iných prípadoch...

Okrem toho, že od vás požaduje administrátor zaslanie „printskrínu“ (zoskenovanie monitora), tento postup môžete aplikovať vo viacerých prípadoch.

Napríklad:
- ak máte ochrannú známku a na internete nájdete stránku, ktorá porušuje vaše práva, odporúča sa spraviť z toho webu okamžite PrintScreen a uložiť obrázok ako dôkazový materiál. Neskôr totiž web môže upraviť a bez odfotenej stránky nemáte ako dokazovať svoju pravdu. V tomto prípade neodporúčam vyrezávať len časť, keďže PrintScreen vám odfotí celý monitor, aj údaj o čase, ktorý vidieť v systray vpravo dole.
- zapáči sa vám nejaký obrázok, ale nefunguje možnosť uloženia cez pravú myš, potom spravte PrintScreen a následne viete vyrezať požadovaný obrázok aspoň vo veľkosti, v akej ste ho videli na monitore.
-  keď sa pri surfovaní ponáhľate a chcete uložiť nejakú informáciu z navštívenej webstránky, nemusíte si pracne ukladať jej názov, či kopírovať text, jednoducho spravíte PrintScreen, obrázok uložíte a použijete ho na upozornenie, aby ste nezabudli vybaviť to, čo vás pri danom texte, či webe napadlo. Takto si viete na monitor uložiť niekoľko upozorňujúcich malých obrázkov a keď danú vec vybavíte, potom obrázok len vyhodíte.
- pri rôznych chybných hláseniach, ktoré sa vám objavujú, odporúčam oskenovať si toto hlásenie, nikdy neviete, kedy ho budete znova potrebovať. Tento postup používam aj ja v prípade, ak komunikujem s prevádzkovateľom webhostingu. Pošlem mu chybové hlásenia vo forme obrázka a nemusím pracne opisovať anglický text, ktorý mi systém vyhodí.

Prečo nie je dobré ukladať obrázky do Word dokumentu?
Často dostávam obrázky práve takýmto spôsobom.  Pri tvorbe webstránok je tento spôsob neprijateľný, keďže pri výbere obrázka z Wordu sa stráca jeho kvalita.
Rovnako neodporúčam vytvárať logá vo Worde. Ak neviete pracovať s grafickými súbormi, váš „wordovský“ návrh prepošlite grafikovi, ten vám vytvorí také logo, ktoré môžete aj neskôr použiť pri tlači reklamných letákov a pod.

Vráťme sa ale k používaniu klávesnice PrtSc.
Akonáhle si tento systém uchovávania informácií naučíte, obľúbite si ho tak, že v budúcnosti nájdete aj viac možností na jeho využitie.

Postup, ako používať PrintScreen – ako vytvoriť obrázok:
Predpokladajme, že na monitore máte zobrazené okno (webstránku, obrázok, čokoľvek), ktoré chcete oskenovať a uložiť ho.

 1. Stlačte klávesnicu PrintScreen (hľadajte vpravo hore: PrtSc). Pri stlačení tejto klávesnice sa dostane do pamäte odfotený (oskenovaný) monitor.
 2. Zminimalizujte okná, nájdite kúsok miesta na monitore a kliknite do plochy PRAVOU myšou (kdekoľvek v ploche, len neklikajte na ikonky).
 3. Objaví sa vám kontextové menu, myšou prejdite na riadok NOVÝ a po vyrolovaní ponuky zvoľte BITOVÁ MAPA.
 4. Na ploche sa vám objaví nová ikona pre novovytvorený (prázdny) súbor a s veľkým predpokladom sa bude volať: Nový objekt – Bitová mapa. Kliknite na tento súbor PRAVOU myšou, prejdite na riadok OTVORIŤ V PROGRAME a z ponúknutých možností zvoľte PAINT. (Ak máte nainštalovaný softvér Irfan View, potom môžete voliť aj ten.)
 5. Otvorí sa okno daného grafického programu (Paint alebo Irfan) a stlačte klávesnice CTRL a V súčasne. Tento postup je rovnaký, ako by ste volili v hornom menu Úpravy -> Prilepiť.
 6. Ak chcete uložiť celý obrázok oskenovaného monitora, potom voľte z horného menu programu: Súbor -> Uložiť ako, pričom ukladajte obrázok vo formáte JPG. POZOR! Nie .bmp, lebo ten vytvorí obrovský súbor, ktorý zaberie veľa miesta v počítači a pri zasielaní cez email nemusí ani prejsť.
 7. Ak zo získaného „odfoteného“ monitora chcete vyrezať len časť (napríklad okno chybového hlásenia a podobne), potom danú časť musíte vyrezať. Pri Irfan-e stačí jednoducho označiť požadované okno ťahaním myši, pri Paint-e musíte najprv kliknúť na bočnú ikonku VÝBER a potom vyrezať (označiť) časť obrázka.
 8. Keď máte označenú tú časť, ktorú potrebujete uložiť, vyberte v hornom menu Súbor -> Nový. Objaví sa okienko s otázkou, či chcete pôvodný scan uložiť (napríklad takto: Save changes to bez_nazvu?) Stlačte nie.
 9. Do nového okna vložíte vybratú časť stlačením CTRL + V alebo postupom Horné menu -> Súbor - > Uložiť ako... (viď bod č. 6).

Odporúčanie:
Ak máte nainštalovaný voľne dostupný grafický program Irfan View, potom vyššie popísaný postup je otázka niekoľkých sekúnd. Predpoklad je, že ikonu IrfanView máte na ploche, pre rýchle otvorenie prázdneho súboru. Pri inštalovaní zaškrtnite voľbu: Uložiť ikonu (shortcuts) na pracovnú plochu.

 1. sekunda: Stlačíte klávesnicu PrtSc.
 2. sekunda: Na ploche (najlepšie v systray – je to panel na spodku monitora) kliknete na ikonu Irfan View, čím otvoríte prázdne okno programu.
 3. sekunda: Stlačíte klávesnice CTRL + V (vložíte oskenovaný monitor).
 4. sekunda: Myšou označíte časť, ktorú chcete vyrezať.
 5. sekunda: Stlačíte klávesnice CTRL + X (vyrežete označenú časť z obrázka).
 6. sekunda: Stlačíte klávesnicu D (vymaže sa obsah okna, v tomto prípade D=delete)
 7. sekunda: Stlačíte klávesnice CTRL + V (vložíte do tohto prázdneho okna len výrez).
 8. sekunda: Stlačíte klávesnice CTRL + S (skratka pre pokyn „Uložiť ako“ - môžete ho používať aj pri iných Windows aplikáciách, ako sú Word, Excel a podobne).

Podľa rýchlosti zadávania názvu súboru, máte požadovaný obrázok uložený za 10 sekúnd. Ak chcete uložiť celý oskenovaný monitor, bez výrezu časti, potom je to naozaj otázka 4-5 sekúnd!


Pevne verím, že vám tento návod pomohol.

Prajem veľa úspechov!


Monika Jakubeczová

Komentárov 

 
0 # 2012-08-08 12:20
Existuje ešte niečo oveľa praktickejšie a príjemnejšie. Povedala by som, že ide o jeden z mojich najoblubenejsic h softverov Vola sa Jing (screenshot and screencast software from TechSmith), mozete si ohranicit presne plochu, z kt. chcete urobit printscreen, potom do obrazku vpisovat komentare, pridat sipku, nieco zvyraznit... a po registracii dokonca aj uploadnut obrazok na ich server a zdielat ho: prakticke, hned mate link, nemusite posielat prilohy. No a rovnakym sposobom mozete natocit video z toho, co sa deje na vasej ploche. Tento softver pouzivam uz 3 roky a pracovny zivot si uz bez neho neviem predstavit V rohu obrazovky je malá žltá "gulka" a ked potrebujem prinscreen, len na nu kliknem. Softver je samozrejme zadarmo. Tu je link: http://www.techsmith.com/jing.html
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+2 # 2014-08-15 07:02
Jednoduchší spôsob je: vložiť printscreen cez Skicár a potom to uložiť do .jpg a pod., alebo použiť program: Prinkey.exe. S pozdravom
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2015-01-28 01:09
Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly.

I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different web browsers and both show the same results.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # rocha rocha 2016-11-10 15:11
Pôžicky penazí medzi najmä

Ahoj, som pripravený pomôct odborníkov a osôb v núdzi
financnej pomoci úveru v rozmedzí od 2.500 € na € vratná (1 550 000
(20) rokov s prijatelnú úrokovou sadzbou. Za obdobie
náhrady. On veril, že v primeranom casovom úseku. Pozn.: nie je zdravé
zdržat, pretože oznámenie je len pre poctivých ludí
rešpektovat platobného obdobia a podmienky tejto pôžicky raz
dostane úver. Pre viac informácií prosím
Obrátte sa na moju adresu:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # rocha rocha 2016-11-10 15:11
úver ponúka peer

dobrý den
potrebujete financovania pre váš domov, pre vaše podnikanie, kúpit auto, na nákup motocyklov, pre vytvorenie vlastnej firmy, pre svoje osobné potreby viac pochybností. Ponúkame rýchle pôžicky penazí za velmi priaznivých podmienok, s nominálnou úrokovou sadzbou 3%, co niekedy sumu. Akékolvek informácie priamo zašlite na e-mail nižšie n:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # rocha rocha 2016-11-10 15:12
Pôžicky medzi jednotlivcami

Dobrý den dámy a páni, som schopný udelovat Individuálne
Národné pôžicky medzi jednotlivcami v množstvách od 1000 € do
sumu 500 000 primeranú mieru 3% za obdobie od 3 do 15 rokov v
v súlade s platnými právnymi predpismi. Ponúkam úvery krátkych, stredných a
dlhodobá spolupráca s môj financný agent. Takže ak ste
potrebujete pôžicku, neváhajte ma kontaktovat pre viac informácií o mojej
podmienok. Pozn.: Naša štruktúra nie je banka a žiadame, aby ste
Niektoré dokumenty, ale aj uznanie dlhu non-certifikované
notár alebo advokát, ktorý potom schvaluje ho a naši. E-mail:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # rocha rocha 2016-11-10 15:13
Garantované úvery pre zlou úverovou

dobrý den
Potrebujete financovania pre váš domov, pre vaše podnikanie, kúpit auto, na nákup motocyklov pre vytváranie svoje vlastné podnikanie pre svoje osobné potreby, skôr než pochybnosti. Ponúkame úvery rýchle peniaze, za velmi priaznivých podmienok, s nominálnou úrokovou sadzbou 3%, co to je suma. Pre viac informácií, prosím pošlite priamo na nasledujúcu emailovú adresu:
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Debraemorn 2017-03-16 00:01
Dead Admin of e-zeny.sk,

First of all, let me tell you, that you have a wonderfull website.
My name is Debra and I'm a partner of Online Finance Investment company.

I would like to propose you cooperation, which will allow you to receive a source of passive income.

All you need to do is 3 simple steps:

1. Register on the website and get promotinal links or banners.
2. Invite your friends, using refferal links or use banners on your website.
3. Receive % from each invited client and become rich.

Also you can invest by yourself and receive 128% оf income in just one day!

Invitation link: https://finservice.online/?ref=Mall (just copy and paste in your browser)
If you have any questions feel free to contac Online Finance via contact form on website.

Regards,
Debra.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # эта страница 2017-04-19 00:13
Wohh just what I was searching for, appreciate it for putting up.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # g5g.info 2017-04-28 08:48
Thanks for helping out, wonderful information.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Ralphnew 2017-09-09 05:25
cialis and bystolic interaction

http://cialisxrm.com/

cialis commercial mustang

cialis generic
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # GeraldCoene 2017-09-20 09:53
rx price comparison
online pharmacy no prescription

costco pharmacy pricing
cipro ear drops
best online canadian pharcharmy
cialis without a doctor's prescription
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Matthewarrix 2017-09-21 11:27
prescription drugs prices
canadian online pharmacies
drugstore online
equipe argentine [cenzurovane slovo]
rx price comparison
levitra 20 mg
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Matthewarrix 2017-09-21 19:23
no prescription pharmacies
http://canadianpharmacyrxbsl.com/
international pharmacy
zoloft
canadian pharmacy reviews
sildenafil 20 mg tablet
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Matthewarrix 2017-09-22 04:56
online pharmacy canada
canadian drugs
prescription pricing
amoxicillin
canada pharmacy online
prednisolone acetate 1
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Matthewarrix 2017-09-22 11:46
canada pharmacies without script
canadian pharmacy
prescription drug assistance
how does cialis work
international pharmacies that ship to the usa
erectile dysfunction pills
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # payday loans 2018-01-01 18:33
loans online bad credit
payday loans direct lenders: http://loansmart24.com/
loans online bad credit
payday loans no credit check: http://loansmart24.com/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # specadieta.com 2018-01-07 09:02
Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the
shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had
to tell someone!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Anthonysiz 2018-05-18 23:04
mail order prescriptions from canada
http://canadianonlinepharmacyhd.com/
top rated online canadian pharmacies
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # canadian pharmacies 2018-05-23 08:04
no prior prescription required pharmacy
http://canadianonlinepharmacyhd.com/
best 10 online pharmacies
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # scr888 genting apk 2019-03-28 12:24
There continually be good times in any relationship.

They are able to draw in people the same way they attract people into the booth
in exhibits. Various better associated with attracting
target customers wind up.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # mobile slots 2018 2019-05-01 12:50
Generally People doesn't lot of your respective
for very. Kim has 392 fans and keeps them well entertained and equipped.
What is often a Google slap, and how one can avoid Google slap?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # mega casino slots 2019-05-02 13:17
I just could not depart your website before suggesting that I really enjoyed the standard info a person provide to your guests?
Is gonna be back continuously in order to investigate cross-check new posts
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # lpe88 apk 2019-05-08 21:46
Nuts: Nuts are expensive, but several nuts when bought
with shell, turn out to be cheaper. Just anyone paid in order for it doesn't
mean it's substantial. It is important to reach all audiences, those online and offline.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # ntc33 id test 2019-05-14 05:35
Hey there! I could have sworn I've been to this website before but
after checking through some of the post I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking
and checking back frequently!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # gamefly free trial 2019-05-26 23:46
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.

You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to
your weblog when you could be giving us something enlightening
to read?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # joker123 download 2019-05-30 02:17
Highly descriptive blog, I loved that bit. Will there be a part 2?


Also visit my web site joker123
download: http://news.ezyget.com/878-joker123/profile
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # discourse 2019-12-19 11:17
Kok bisa gtu..
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # m.2 drive slot 2020-05-10 19:51
Some synthetic Twitter along with several hate
in which. However, iit all starts with filling great content into your web website.
Post information that is easily shared, while top 10 lists.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Derrickgep 2020-07-13 11:50
http://www.bloghotel.org/silentsea/profile/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # JeroldTheom 2020-07-14 04:56
https://ad4c572c222900.wifeosite.com/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # https://www.nolza200 2020-07-31 02:30
Whatever form it takes, it sends the message that this date was not just a one-off.
And when wooing a popular blogger, you’d be smart to let them know you’re interested in a longer-term relationship too.
카지노사이트
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # https://vfv79.com/ba 2020-07-31 03:01
That’s why great blog comments make a promise at the end. They tell bloggers, “Hey… I enjoyed this so much I want to keep the party going!”
One great way to make a promise is to tell the author you’re going to share the post on your favorite social media platform…
바카라사이트
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # https://liveone9.com 2020-07-31 03:05
Tweet the post like you said you would. Read the blogger’s other posts, and leave more comments. In other words, do exactly what you said you would do.
And when you share the post on your favorite social media platform, be sure to tag the blogger — let them know you followed through…
카지노사이트
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # https://www.nun777.c 2020-07-31 03:13
But beyond that, they add an additional element present in every great comment…
Any robot can start a comment with a greeting and end it with a promise.
바카라사이트
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # https://www.casino81 2020-07-31 03:19
But for a comment to take that next step, for a comment to get you noticed by the blog’s owner, you have to let “you” shine through.
For a handy visual reminder of the four-part formula, check out the image below (click to see a larger view):
온라인카지노
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Ronaldapelf 2020-08-07 08:41
https://paste.ubuntu.com/p/WyMDXx9mVV/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame