Môže žena podnikať od 2011, aj keď bude na materskej dovolenke?

Dobrý deň,  nikde na internete som nezistila, či podľa zmien zákona od 2011 môže žena podnikať, aj keď bude na materskej dovolenke. Plánujem si zriadiť živnosť, začnem od Podnikateľského kurzu cez ÚPSVaR. Keďže som už skoro rok nezamestnaná a pomocou kurzu by som si chcela požiadať aj o Dotáciu od štátu, ale neviem nájsť odpoveď na nasledujúcu otázku:
Ak si aj založím živnosť, budem čerpať Dotáciu a ostanem náhodou tehotná,  budem musieť živnosť pozastaviť alebo budem v nej môcť pokračovať aj počas materskej dovolenky?
Za odpoveď vám moc ďakujem a prajem krásny deň
Andrea

Odpoveď firemnej poradkyne Alexy Koptákovej:

V prvom rade si vysvetlíme niektoré základné pojmy :

Čitateľka sa pripravuje v podnikateľskom kurze v rámci projektu podpory zamestnanosti, ktorý je jednou z podmienok poskytnutia príspevku na začatie podnikania resp. samostatnej zárobkovej činnosti.

Po pridelení predmetného príspevku musí preukázateľne vykonávať činnosť minimálne po dobu 2 rokov od pridelenia dotácie.

Základným problémom je čo sa stane, ak otehotnie.

Pre SZČO povinne platiacu odvody do SP sa začiatkoch tehotenstva nič nemení. V prípade, ak žena má rizikové tehotenstvo, vtedy od lekára dostane potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a  povinnosť platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne nemá. Samozrejme má oznamovaciu povinnosť čím nastáva prerušenie povinného nemocenského a dôchodkového poistenie. To však neznamená, že má povinnosť pozastaviť alebo zrušiť živnosť.

Na tzv. Materskú dovolenku ide spravidla  6 týždňov pred pôrodom a  poberá materské  28 resp. 37 týždňov, toto je príspevok z nemocenského poistenia. Pri poberaní materského príspevku nemá povinnosť platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, lebo je poistencom štátu. V prípade rizikového tehotenstva je dočasne práceneschopná až do pôrodu a materskú začína čerpať narodením dieťaťa po dobu 28 resp. 37 týždňov.

Po zániku nároku na materskú dovolenku prichádza na rad rodičovský príspevok. Po novele platnej od 1.1.2011 konečne prišla zmena a odstránila sa podmienka nevykonávať zárobkovú činnosť. To znamená, že matka, ktorá sa celodenne stará o dieťa a popri tom vykonáva samostatne zárobkovú činnosť môže poberať rodičovský príspevok a nemusí pozastaviť či zrušiť živnosť
(podrobnejšie informácie v článku rodičovský príspevok zmeny od 1.1.2011).

Je tu ešte nutné podotknúť, že nárok na výplatu materskej dovolenky vzniká po 270 dňoch poistenia, to znamená, že naša čitateľka musí byt povinne poistená ako SZČO resp. dobrovoľne poistená minimálne po túto dobu.

Kontakt na Alexandru Koptákovú

 

Komentárov 

 
0 # 2011-05-04 10:53
Dobrý deň,mňa by zaujímala odpoveď na opačnú situáciu,ked už žena je na materskej a chcela by dotáciu od UPSVaR.Pred nástupom na materskú som bola 9mes,evidovaná ako nezamestnaná na úrade prace.Musím ukončiť poberanie rodičovského príspevku a potom sa opäť nahlasit na UPSAVR alebo je to mozne aj pocas MD?
Dakujem
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
-2 # 2011-05-26 07:49
Dobrý deň Zuzana,
podmienkou pridelenia príspevku je že uchádzač musí byť registrovaný minimálne po dobu 6 mesiacov na UPSVaR a musí absolvovať tzv. podnikateľský kurz... takže počas MD pridelenie príspevku nie je možné. Podrobnejšie info nájdete v článku o rodičovskom príspevku a článku Ako začať podnikať, ak ste nezamestnaná. Prajem pekný deň. Alexa
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2011-05-18 12:54
Mna by zaujimala odpoved, ked som RP s prvym dietatom dala na manzela,ja som sa evidovala na UP a premyslam vybavit dotaciu z UP,
1. kedy najneskor musim zacat vykonavat živnosť -tj.dostanem koruny,som na up?
2.čo v prípade ak otehotniem? dnp si platim,narok na matersku by bol, môzem mat zivnost aj s dotaciou a materská a nasledny RP mi ostane??? odvody by som prvy rok povinne do SP neplatila,len do ZP,nie?
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2011-05-26 08:07
Dobrý deň Anna,
pokúsim sa odpovedať na obe otázky:
1. začiatok vykonávania živnosti bude zároveň s pridelením príspevku, co sa týka toho kedy a koľko peňazí dostanete záleží hlavne od regiónu a objemu prostriedkov s ktorými váš UPSVaR disponuje... neexistuje jednoznačný právny nárok na pridelenie tohto príspevku, takže ak splníte všetky podmienky vám príspevok môže byť pridelený...(odhadujem to najskôr na 6+3 mesiace od zaevidovania sa).
2. odpoveď na časť otázky č. dva máte v článku,(ak si platíte DNP bude sa Vám materská vypočítavať len z neho, keďže v prvý rok podnikania nie ste povinne poistená SZČO, v druhý rok podnikania by Vám musel vzniknúť nárok na materskú až po 270 dňoch poistenia SZČO, vtedy by sa Vám materská vypočítala z oboch).
Prajem pekný deň Alexa
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2012-01-11 19:41
Dobry den...podovbny pripad zo SZČO prispevkom z uradu prace a otehotnenym sa stall aj mne..v marci 2011 som za pomoci prispevku z UPSVR zacala podnikat.asi v septembri som bola hospitalizovana s rizikovym tehotenstvom..po mojom naliehani som do prace este nastupila no po mesiaci sa mi zdravotny stav zhorsil...v novembri som nastupila na PN...MAM RIZIKOVE TEHOTENSTVO...CHCEM VEDIET AKO MAM POSTUPOVAT,kedz e som brala dotaciu a chem ist na matersku,ktora mi vznika pretoze som bola platcom dobrovolneho pripoistenia DPO...poskončeni materskej chcem v SZČO ako kadernička pokračovat...vraj ak pojdem na matersku budem musiet vracat adekvatnu ciastku z dotacie uradu.....ao dalej??nechcem zivnost zrusit chcem potom dalej podnikat,a o dieta sa mi postara matka....dakujem
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2012-07-28 22:53
Dobry vecer prajem,

mala by som viac otazok na Vas, som na rodicovskej dovolenke 1,5roka s druhym dietatom, rada by som si otvorila zivnost /maloobchod s oblecenim prostrednictvom inetrnetu/. Som zamestanana v jednej firme, cize by som mala nastupit po RD naspat do prace. Chcem sa preto opytat, ak si otvorim zivnost pocas RD, mam nadalej narok na rodicovsky prispevok? Dalej, som povinna oznamit mojmu zamestnavatelov i, ze si otvaram zivnost? Ak ano, ako sa to potom riesi, dalej? Musim dat vypoved, ked skonci RD alebo ked zacnem podnikat? Kto bude za mna odvadzat odvody do SP a ZP, ak som na RD a mam otvorenu zivnost a som stale zamestnankynou? Dakujem pekne za odpoved.

S pozdravom

Hanka
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2014-01-20 13:30
Dobry den, môzte mi prosim poradit. Som na materskej zo 4. mes. babätkom . Som nezamestnana takze poberam prispevky od statu. matersku aj rodicovsky.a chcela by som si zalozit zivnist (internetovy obchod). Pridem o prispevky ak zacnem podnikat alebo nie?
Dakujem za odpoved
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Jana 2016-04-09 13:33
Dobrý deň, pridávam svoju otázku. Ja končím RD s dvojičkami v auguste. Som zamestnaná na dohodu, no chcela by som začať podnikať otvorením si malej prevádzky s dvomi zamestnancami. Chcem sa opýtať či by bolo možné získať nejakú dotáciu od štátu. Tiež neviem či sa oplatí otvoriť si živnosť alebo sro. Ďakujem za odpoveď. Jana
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # ivana 2017-02-02 22:41
Chcem, aby tento prostriedok používať oceniť Ashra mi pomohol sa čistí a tehotenstvo kúzla, a pre bezpečné doručenie po 12years, že sa snaží otehotnieť bez akéhokoľvek šťastie, môj priateľ mi povedal o Ashra 2013, kontaktoval som Ashra čistí a tehotenstvo kúzlo bolo urobil pre mňa a som rád, že to fungovalo mám chlapčeka, len pred niekoľkými mesiacmi som kontaktoval Ashra znova a to isté tehotenstvo kúzlo sa stalo pre mňa a môj doktor hovorí, že am 6 týždňov tehotná, Apelujem na niekoho outthere vziať odvážny krok práve potvrdil a kontakt Ashra prostredníctvom e-mailu ashraspelltempl
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Quinton 2017-05-15 22:15
I am so happy to read this. This is the kind of manual
that needs to be given and not the accidental misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # MkaaVoide 2017-07-25 02:19
cz7akhun7a2sjik fiu

google

google

sdryh80vd5fuec1y47
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # JasonGaw 2017-07-26 12:51
gesaxwenavqvtvr cn8

baidu

baidu

dxkcnbinxiec4nd ygb
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame